Amerikai, mert ott tervezték, készítették, és stílus azért, mert ez tulajdonképpen egy Stiletto, ahogy azt egy előző írásomban már fejtegettem.
Nézzük tehát hogy mi is mai olvasnivalónk pontos tárgya. Nem más mint a legendás U.S.M1905 mintájú bajonett. A bajonett az M1 Grand puskához készült, amit 1932-ben tetveztek, de végleges verziója csak 1936-ban jelent meg. Az M1 volt az első öntöltő puska amit az amerikai gyalogságnak terveztek, s rendszeresítettek. A forgó-tolózáras rendszerű M1903 Springfield-et váltotta fel, és egészen a vietnámi hábirú végéig szolgált. 1957-ben váltotta fel a mindenki által ismert M14.
Az első világháború után merült fel az amerikai hadvezetés részéről az igény, a rövidebb, 10″ penge iránt. Addig 16″ és 17″ pengékkel készültek a bajonettek. A háborús tapasztalatok alapján megállapították, hogy az ilyen túl hosszú pengék a közelharcban nem alkalmazhatóak hatékonyan! A keskeny lövészárkokban, alagutakban és épületeken belüli harcok folyamán elakadnak.
Amikor az Egyesült Államok belépett a második világháborúba, a fő fegyver az M1905 bajonett és az M1903 típusú puska volt. Továbbá az ekkor még kis darabszámú, majdnem vadonatúj M1-es puska, a későbbi híres Garand.
A Victory Plastic a Beckwith Manufacturing Company utasításai alapján módosítja a tok gyártását a rövidebb penge hosszra. Az új bajonett tok neve az M3A1 lett. Addig M3 volt az előző típus. Mivel azonban ez a megjelölés félreértés forrása lehetett volna, ezért április 15-én átkeresztelték M7-es tokra. Körülbelül ugyanabban az időben, amikor ez az átállás történt az M3-as névről az M7-es névre, pengeszorító rugók kerültek a hüvelybe.
Lássuk a bajonett adatait:
Anyaga: AISI 1080 high carbon steel.
Teljes hossz: 36,9 cm – 14.5 in
Penge hossz: 25 cm – 10 in
Penge szélessége: 26,5 mm – 1.043 in
Penge vastagsága: 5,5 mm – 0.27 in
Hozzárendelt lőfegyver: M1 Garand puska
Még pár kép, csak hogy gyönyörködhessünk ebben kiforrott s bizonyított formában.
Mára nagyon sok kést, bajonettet rendszetesítettek az USA hadsetegének különböző alakulatainál. De ezek közül sok típuson felfedezhetőek a legendás M1905-ös jegyei. A fő változást talán a tivábbi méretcsökkenés jelenti, mert mára a 8.5″-t tartják a hadsereg szakértői az ideális méretnek. Ez pont a fele, mint az M1905 elődeinek a többsége volt.
Gecsa