A stílus görög eredetű szó, amely a latin nyelven keresztül terjedt el. Eredeti jelentése: író pálca. Ezzel a pálcával általában viasz vagy agyag táblába írtak, karcoltak, véstek jeleket, betűket. Mivel ezek a pálcák természetesen egyedi készítésűek voltak, már akkor igaz volt, hogy valakit meg lehetett ismerni a stílusáról.
A stílusból eredeztethető az olasz stiletto szó, amely ma két dolgot jelent: a 15. század végén megjelent vékony, írópálcika szerű pengéjű tőrt és az abból származtatható vékony, keskeny pengéjű, inkább szúrásra tervezett késeket, illetve a szintén a görög író pálcához hasonló vékony, keskeny sarokkal rendelkező cipőket.
A következő kis írásban én az előbbivel szeretnék kicsit részletesebben foglalkozni.
Tehát a 15. század végén Olaszországban megjelent egy jellemzően egy darab anyagból készült 30-50 cm hosszúságú határozott keresztvassal ellátott többnyire él nélküli, háromszög keresztmetszetű pengéjű szúró fegyver, a Stiletto. Ez a tőr először a páncélos lovagok kiegészítő fegyvere volt, melyet kettős célra használtak. Egyrészt közelharc esetén áthatolt a páncél résein, akár a forgóknál elhelyezett kéz és láb mozgást lehetővé tevő összeeresztéseknél, akár a sisak kitekintő nyílásán. Másrészt pedig a végső tisztelet megadásának, azaz a kegyelemdöfésnek az eszköze volt. Mivel a lovagi becsület nem engedte, hogy a megsebzett, legyőzött ellenfelet feleslegesen szenvedni hagyják a csatatéren.
A későbbiek során a Stiletto Olaszországban a bérgyilkosok kedvenc támadó fegyvere is lett, kis mérete, jól rejthetősége és hatalmas átütő ereje miatt.
A reneszánsz elején a Stiletto háromszögletű pengéjét felváltotta az élezett egy- vagy kétélű penge, és Olaszországon kívül elterjedt Franciaországban, Korzikán, Szardínia és Szicília szigetén is. A szicíliai királyságban olyan népszerűségre tett szert, hogy külön iskolák alakultak a Stiletto harc elsajátítására.
A 19. század közepén a Louisiana államban élő olasz diaszpóra népszerű fegyverévé vált az addigra 20-25 centiméteresre rövidült tőr szerencsejátékosok, banda tagok és bérgyilkosok körében.
Az I. világháború lövészárok harcai a Stiletto modifikációk újbóli elterjedését eredményezték és bajonettként (lövészárok késként) keltek új életre.
Utolsó virágkorát a Stiletto a II. világháborúban élte, amikor William E. Fairbairn és Eric. A. Sykes megtervezték a Farbairn-Sykes, azóta már klasszikussá vált és mindenki által ismert klasszikus harci tőrt. Ez volt a Stiletto utolsó nagy reneszánsza.
Az 1947-ben a Szovjet hadseregben rendszeresített és azóta klasszikussá vált AK47-es gépkarabély bajonettjét, mint történeti, mint felhasználási szempontból is Stilettonak kell tekintenünk.
Az 1950-es években jelentek meg a Stilettok összecsukható (bicska/folder) változatai, melyek többnyire oldalról kinyíló pengével rendelkeztek, de találhatunk köztük előre ugró pengéjű, „teleszkópos rendszerű” kést is.
Ezt a több, mint fél évezredes hagyománnyal és evolúcióval rendelkező kést gondolta újra az 1980-ban alakult Cold Steel cég és T-Lite néven élesztette újjá.
https://www.hidegfem.eu/COLD-STEEL-Ti-Lite-Aluminium-6-
A T-Lite egy oldalra nyíló pengével rásegítés nélküli flipperes nyitással 3 féle méretben és sokféle markolatanyaggal és bevonattal kapható az ’50-es évek sokak által rettegett gyilkos fegyverét modern formába öntő, de a „Stilettoság” minden jegyét magán hordozó kés.
A közepes méretű kés:
- penge hossza: 102mm
- penge anyaga: CTS XHP (porkohászati acél)
- markolat hossza: 120mm
- markolat anyaga: Alumínium (polírozott vagy bevonattal ellátott)
- teljes hossz: 222mm
- zár: Liner Lock
Az én T-Lite-omat, azaz Stilettomat kedvesemtől kaptam 50. születésnapomra, így azóta már bátran állíthatom, hogy van stílusom.
https://www.hidegfem.eu/COLD-STEEL-Ti-Lite-Aluminium-6-
Ha már előző írásaimban annyiszor megemlítettem a kést, mint önvédelmi eszközt, akkor itt is ejtsünk róla pár szót. Több fórumon posztulátumként jelentettem ki, hogy folder nem alkalmas önvédelemre, mert…
Most a T-Litettal mégis kivételt teszek, mert jó önvédelmi eszköznek tartom, de nem késként használva. A hosszú, 120mm-es markolat az én átlagosnak mondható 9-es méretű kezemből mindkét oldalon kellően kilóg ahhoz, hogy a kést csukott állapotban Yawara stickként (Cold Steel nomenglatúra szerint kogaként) használjam önvédelmi célra.
Meg kell még jegyeznünk, hogy az utóbbi években egyre népszerűbbé váló, előre ugró pengéjű Microtech kések szintén Stiletto modifikációk, melyeken tisztán látható az 50-es évek Amerikájának „teleszkópos rendszerű” Stiletto jegyei.
Gecsa