Gyerekkoromban, mikor nagyanyám elküldött a boltba és nem volt apró pénz a bukszájába és az akkor forgalomban lévő legnagyobb százforintos címletet nyomta a kezembe, még szinte hallom a fülemben szavait, mellyel útnak indított: „úgy vigyázz rá, mint a szemed világára!”.
Miért is hordunk általában szemüveget? (Most tekintsünk el a látáskorrekcióra szolgáló szemüvegektől.) Ennek férfiak esetében három fő oka van (hölgyek esetén tetszőleges számú további okot tudnék sorolni).
1.Megvédjük a szemünket az erős/vakító fénytől
2.Megvédjük a szemünket az igencsak alattomos és gyakran nagyon erős UV sugárzástól.
3.Megvédjük szemünket a fizikai behatásoktól (légy a biciklin, forgács a favágáskor stb.)
3+1 Hölgyek esetében szóba jöhetnek további esztétikai szempontok, a hajráf helyettesítése és a fő érv a „csak”.

Egy rövid gondolat erejéig térjünk vissza az UV védelemre, ami napjainkban egyre fontosabbá válik. Az UV védelmet a szemüvegek pigment anyagához adott speciális komponens biztosítja. Ennek sajátossága, hogy UV fény hatására lebomlik. Tehát legyen a napszemüvegünk bármilyen drága és márkás is, néhány szezon után az UV szűrő képessége mérhetően és bizonyítottan rosszabb, mint egy frissen kicsomagolt napszemüvegé, amire az eladója azt mondta, hogy „kici, oco, csak öccá”. (Sose vegyetek napszemüveget a napon álló csilli-villi forgó polcról, mert a legdrágább napszemüveg is elveszti UV védő képességét maximum 1000 óra intenzív napsütés után.)
De mielőtt nagyon elkalandoznánk a napszemüvegek világába, térjünk vissza az MFH strike-ra, ami tulajdonképpen nem is egy szemüveg, hanem egy 18x10x6cm-es befoglaló méretű, jól megtervezett, masszív, karabinerrel ellátott hordtokban lévő védőszemüveg rendszer.

A rendszer részei:
-1db alul nyitott fél szemüvegkeret
-4 pár cserélhető lencse: tiszta, sárga, vörös-kék, ezüst
-1db szemüvegbetét dioptriás üveg részére
-tépőzáras biztonsági szemüvegpánt
-textil szemüvegtok
-lencsetörlő
-hordtáska
Természetesen mindegyik lencse repeszálló polikarbonátból készült.
Biztosan sokak számára egyértelmű, de azért tekintsünk át, hogy mire is való ez a 4 pár lencse.
Tiszta: Egyértelműen védőszemüveg, akár terepen gallyak ellen, akár harci játékokhoz, főként rossz látási körülmények között használandó.

Sárga: Mert az ég kék ahelyett, hogy fekete lenne. Ugye a sárga színű lencse annak komplementerét, a kéket szűri, amely hullámhosszának mérete a vízmolekula méretével összemérhető, ezért a kék fény szóródik a legjobban a levegő páratartalmán. Tehát ha a kék fényt szűrjük, látásunk magas páratartalom esetén is kontrasztosabbá válik.

Vörös-kék: szerepe nagyon hasonló a sárgáéhoz, de amíg a sárga gyenge fényviszonyok között, addig a vörös-kék erős fényviszonyok között használandó.

Ezüst: A legerősebb fényviszonyokat is a szem számára elviselhetővé tévő lencsepár, melynek használata tűző napfényben, sivatagban, tengerparton elkerülhetetlen.

Ha mindezeket figyelembe vesszük, láthatjuk, hogy a strike egy nagyon jó ár/ érték arányú szemüveg rendszer, amely szükségtelenné teszi a fényviszonyoknak és munkafolyamatnak megfelelő több védő és napszemüveg egyidejű hordását, mert a lencsék másodpercek alatt cserélhetők és a tok nem csak a fizikai behatásoktól, hanem az UV sugárzástól is védi a lencséket, így akár két-három évig is hű társunk lehet.
Folynak kísérletek az amerikai hadsereg beszállítói körében egy olyan taktikai szemüveg elkészítésére, amely mind a fenti négy feladatot egy lencsével látja el, ( pl.: RedShift XT) de ennek színe olyan „buzirózsaszínre” sikerült, hogyha egyedül vagyok is szégyellem hordani.

Tehát úgy döntöttem én is maradok az MFH-nál.
Gecsa