Régóta foglalkoztatott egy logisztikai probléma. Ha szeretnék magamnál tartani, hordani egy bővebb EDC (Every Day Carry) csomagot, vagy egy kisebb prepper BOB-ot (Bug-Out Bag), akkor mi a jó megoldás erre. Egy normál – 24 órás, vagy 20-30 literes – hátizsák túl nagy ehhez. A hasi tasi ciki. A combtáska tartósan hordva kényelmetlen, és túl feltűnően militáns. A manapság divatos – általam csak férfi retikülnek hívott – vállon átvethető – gyakorlatilag a régi autóstáskák mainstream divat utódjának tekinthető – alkalmatosságok számomra femininek. Jobb híján maradt a 24 órás zsák. De ez kompromisszum volt, mert azért mindenhová nem tudtam, nem akartam cipelni. Szóval gondban voltam. Eddig!
A megoldást – nekem – a Pentagon SA egy terméke jelentette. Nevezetesen az UCB 2.0 (Universal Chest Bag). A gyártó besorolása szerint ez a Tactical Duty széria tagja, vagyis hivatásosoknak ajánlják felhasználásra. De igazából bárkinek jó lehet, a civil életben is. A nevéből adódóan, ez egy a mellkason hordott mini táska. Mivel hordási módja nem olyan agresszív, mint a combtáskának, továbbá a konszolidált színválasztás miatt (sage – világos szürke), a Molle szalagok sem teszik vállalhatatlanul harciassá. Ugyanakkor még sincs retikül jellege, hanem olyan sportos, erőt sugárzó, vagyis férfias, de nem hivalkodó módon. Természetesen több színben is hozzáférhető (black, coyote, green). A fekete és szürke megy szinte mindenhez, így az összes – hétköznapi – civil ruhámhoz hordható.
Korábban nem volt ilyesmim, ezért kicsit tartottam tőle, hogy kényelmetlen lesz hordani. De szerencsére semmi ergonómiai probléma nincs vele. A szíj elég széles határok között, és könnyedén állítható. Tehát póló esetén sem lötyög, és téli ruházatban sem szűk. Lehetőség van arra is, hogy a derékszíjunk magasságáig leengedjük, és átfűzzük az övön is. Ennek ott lehet jelentősége, ha tudjuk, hogy futni fogunk tartósabban. Ilyen alkalmakkor – a tépőzáras övbujtató használatával – elkerülhetjük, hogy az UCB 2.0 verdesse a testünket. Normál viselési módban a mellvonal alatt, inkább a bal oldalunkra fókuszálva helyezkedik el, simul ránk. Természetesen a csat áthelyezésével – balkezesek – hordhatják a jobb oldalukon. Van egy szatyor fül a tetején, tehát egy kézben fogva is cipelhetjük, ha a helyzet úgy kívánja. Feltűnően stabil a kialakítása. Ha nagyjából egyenletesen pakolunk bele, akkor nem dől fel, megáll a talpán.
Ami a lényeg, hogy meglepően sok tárgyat képes elnyelni. Amikor megérkezett hozzám a csomag, kicsit csalódott voltam, mert első ránézésre úgy tűnt, hogy jó, ha a tárcámat bele tudom rakni. Aztán a gyakorlatban kiderült, hogy teljesen rosszul tippeltem meg a kapacitását. A fotón látható kacatokkal megpakolva, olyan 60%-os a kihasználtsága. Ekkor még nem vettem igénybe a Molle szalagok adta bővítési lehetőségeket, illetve az öt darab D gyűrűt. Molle platformból három is van a táskán.
Akkor nézzük a pakolási lehetőségeket. A táska hátsó oldalán van egy patentos, rejtett tasak a táska teljes méretében. Egyik – test felé mutató – oldala, kellemes tapintású, jól szellőző, mesh szövet. A másik fele – a táska irányából -, egyfajta durvább, bolyhos anyag. Ennek a zsebnek a funkciója, a gyári
terminológia szerint az, hogy egy normál méretű pisztolyt szállítani lehessen benne. Mivel nekem pisztolyom nincs, de hasznos holmikkal ki tudnám tölteni ezt a tároló részt is. A variálhatóság jegyében az is megoldható, hogy a táska szíját ebbe a zsebbe belehajtogassuk, ha azt nem használjuk, mert kézben visszük a zsákot. Belülről kifelé haladva, ezután következik a táska legnagyobb, fő rekesze. Két cipzár kocsival zárható/nyitható. Ebben van egy nagy mesh szövet zseb, mely tépőzárral zárható. Tartalmaz egy finomabb műszállal szőtt nyitott zsebet, melyben van egy tépőzárral rögzülő, kivehető kemény platform, két gumiszalagos rögzítési rendszerrel. Továbbá e kettő zseb között egy komolyabb űr, a sehová nem elhelyezhető kacatoknak. Az UCB elején van egy kisebb zseb, szintén
dupla cipzár kocsival. Belsejében egyik oldalról gumiszalagos, másik oldalról fix/rugalmatlan anyagból vannak kialakítva pakolási helyek, amolyan tolltartó szerűen. Ebben a tasakban helyeztek el egy kb. 10 centis szövet szalagon logó kulcstartó pontot is. E kisebb zseb frontján még van egy cipzár, ami egy lapos zsebet nyit meg, mondjuk papírok számára. A nagy zseb és a kis zseb között helyezkedik el egy gyorsrögzítő pont, gumis zsinórral. Nyilván azt teszünk ide, amit akarunk, vagy belefér, de én egy 3 decis, vizes palackot szoktam. Kiválóan elfér benne. Ezen a helyen van egy velcro felület is, illetve e felület alatt is kapunk valamiféle tárolási lehetőséget, hisz a velcro alapja egy két oldalról nyitott zsebet fed. Talán egy széldzsekit, vagy vékonyabb esőkabátot át lehet fűzni alatta. A táska két oldalán és a kis zseb homlokfalán helyezték el a Molle szalagokat, melyekkel újabb, kis tasakok, felszerelési tárgyakkal növelhetjük az UCB 2.0 hatékonyságát.
A minőségről… 600D erősségű, nagy szilárdságú poliészter szál. Ez az erősség az általában taktikai vonalon használt Denier erősségnek felel meg. Ez egy arany középút a tartósság és tömeg libikóka játszmájában. A varrások erősek, eldolgozottak. A táska terhelésnek kitett pontjain megerősítettek. A cipzárak (SBS), csatok, D-gyűrűk (DuraFlex) , patentek (Pentagon logósak) megfelelő minőségűnek tűnnek. Eddig nem volt gondom velük. Talán csak az első zsebben megbúvó kulcstartó zsineg mini csatocskája tűnik gyengének. De ez is csak érzetre az, el még nem tört.
Amilyen kétkedéssel fogadtam, most annál inkább kedvelem. Folyamatos használatban van nálam. Mivel az ára nem fájdalmas (sőt!), ezért kiváló választásnak tartom azok számára, akik többet akarnak maguknál tartani, mint egy pénz és irat tárca, és fontos számukra az is, hogy a táskájuk megjelenése feltűnés mentes, mégis férfias legyen. A felhasználóbarát tulajdonságok pedig adottak, és azt hiszem, ez a lényeg!
Szia!
Kerestem neten ilyen táskát, de csak „sima” UCB-t találtam. Hol tudnék 2.0-t beszerezni?
Válaszodat előre is köszönöm!
Üdv. Misi
Üdv
A kettő között a különbség minimális.
Szinte semmi.