Egy időben komoly odaadással viseltettem a svájci bicskák iránt. Ma már nem vagyok olyan lelkes rajongó, bár még mindig megvan a két helvét bicskám. Egy Wenger és egy Victorinox. De csupán konzervnyitásra használom őket a konyhában, illetve a csipeszt hasznos eszköznek tartom. Szóval elismerem, hogy egy jól felépített márkáról van szó, de személyesen a számomra, már annyira nem megfelelő eszközök. Ettől függetlenül, ebben a posztban, amennyire lehetséges, igyekszek előítéletektől mentes lenni. Akárhogy is lesz, ezen írás kizárólag az én magánvéleményemet tükrözi.
Az ezüst színű, egyen Victorinox dobozkából egy bicolor markolatos, viszonylag méretes eszköz kerül elő. Súlya is van, így tartósan zsebben hordani talán kényelmetlen lehet. Mindenképpen valami tokot javasolnék hozzá. Vannak olyan kereskedelmi verziók, amik ezt is tartalmazzák gyárilag. A nálam lévő modell nem ilyen. Szóval a kétszínű markolat engem egy másik cég népszerű szériájának színvilágára emlékeztet. Azt nem tudom, hogy ez véletlen-e, vagy a ravasz marketingesek javaslatára igyekszik a
svájci gyártó meglovagolni az angol SAS veterán nevével keltett hullámokat. Akik nem hisznek a véletlenekben, erre mondják, hogy ügyes. A kevésbé gyanakvóak elfogadhatják a gyártó érvelését, miszerint ez a színkombináció elősegíti, hogy ne veszítsük el a bicskánkat, ha a zöldbe tévedünk. Ez is igaz. Bár egyes kutatások szerint a citromsárga és a fekete kombinációja a legfeltűnőbb az emberi szem számára. Ami a markolat anyagát illeti, a narancs rész keményebb, kopogósabb, és ezt hivatott csúszás mentesíteni a fekete, gumisabb, lágyabb tapintású szerény bordázat. Az összhatás erős közepes.
Az erdei vagy inkább terepen történő használatról jut eszembe, hogy a Hunter elnevezés nem véletlen. Ezt az eszközt, vadászbicskaként határozza meg a Victorinox. Írtam a címben, hogy személyiségzavar. A Victorinox gyári honlapja szerint a kampó szerű, fél oldalról fűrészfogas penge övvágóként funkcionál. Hogy erre mi szükség az erdőben, azt nem tudom. Talán, ha erdész szalmabálákat visz ki a vadetetőkhöz, és ott elvágja a műanyag bálázó zsinórt? Arra mondjuk a normál penge is jó. De találtam olyan oldalt is (igaz nem hivatalos oldal), ahol ezt a pengét zsigerelőnek nevezték. Ez már közelebb áll a vadászathoz. Tény, hogy a Victorinox Hunter OD típus megnevezésű terméken van egy hasonló formájú eszköz, amit ott zsigerelőnek nevez a gyártó. A Hunter XT esetében miért nevezik övvágónak? Jó kérdés. Talán csak elírás? Nem vagyok vadász, ezért megkérdeztem egy vadász ismerősömet, hogy szerinte ez a penge jó-e zsigerelni. Megnyugtatott, hogy igen. Én, a magam részéről, mégis inkább rescue bicskának tartom. A gyári terminológián kívül (övvágó), erre utal az is, hogy az egykezes módon nyitható, liner lock rögzítésű pengének, tompítva van a hegye, nem igazán lehet szúrni vele. Ez tipikusan a mentő eszközök jellegzetessége. Ha valaki mégis tuti vadászbicskának tartja, azt is elfogadom, szóval ez miatt nem kell hozzászólást írni a poszt alá. 🙂 Egy biztos, kicsit személyiségzavaros a dolog.
A fő penge egyenes leélezésű, élszalaggal. Ahogy említettem, liner lock rögzítést kapott a bicska két eszköze is. Mind a normál penge, mind a hajlított övvágó így záródik. A liner elég masszívan beáll a pengék mögé, de viszonylag könnyű oldani. Ez plusz pont a részemről. A tanácstalanabb felhasználók kedvéért press (nyomni) felirat van a linerek azon pontján, ahol oldani kell a zárást. A bicska fűrész része nem rögzíthető, szóval ott vigyázni kell a visszabicsaklásra. Hivatalosan ez is fa fűrész, de láttam már csontfűrészként is megnevezni, amit megint csak a névhez való megfelelési kényszernek tudok be. Bár nyilván csontot is lehet vele vágni, ha valaki azt szeretne.
Van még a bicskán dugóhúzó is, ami köztudottan a vadászok nagy barátja. Vagy mégsem? De biztos, mert hát a név… Hunter. Megemlíthető még a kis gyűrű, ami a bicska rögzítését teszi lehetővé hordláncra, vagy kulcstartóra. Illetve erre a gyűrűre fűztek fel egy színben a bicska borításával harmonizáló zsinórt, műanyag dísszel. Ízlés kérdése, de mondjuk rá, hogy szépnek szép. Funkciója nincs, bár egyes vélemények szerint a szépség is egy teljes értékű tulajdonság.
A bicska markolatán a bal oldalon láthatjuk ezüst színnel a Victorinox pajzsot. Szintén a bal oldalon, a nyitó lyuk előtt Victorinox Swiss Made bütő olvasható.
A nagy penge, és az övvágó egykezes nyitását, megfelelő méretű nyitást elősegítő lyuk teszi lehetővé. Alakja ovális. De van egy kis ergonómiai gond ezzel a módszerrel. Egész pontosan azzal, hogy a bicskán két eszköz is így nyílik. Nevezetesen, ha mondjuk kinyitom a nagy pengét, akkor a bicska markolásakor az övvágó nyitója miatt kiszélesedő fém rész vágja, gyötri a gyűrűs ujjam. Ha az övvágót/zsigerelőt nyitom ki, akkor meg nagy penge nyitója teszi ugyan ezt. Tartósan így dolgozni, vagy keményebb munkát végezni, amikor jobban szorítjuk a markolatot, hát bizony kényelmetlen lehet. Nekem az volt.
Adatok:
- Penge hossza: 87 mm
- Élhossz: 78 mm
- Penge vastagsága: 2,5 mm
- Liner vastagsága: 1 mm
- Hossz csukott állapotban: 111 mm
- Markolat vastagsága: 20 mm
- Tömeg: 150 gramm
Victorinox Hunter XTA termék – kétség kívül – rendelkezik egyfajta jó általános minőséggel. A Victorinox jól csengő brand. Egy ilyen eszköz birtoklása egy kis darabnyi Svájcot ad a kezünkbe. Nem vagyok vadász, így azt csak tippelném, hogy nem ez a bicska lesz a Kittenberger modern kori utódainak kedvenc zsigerelője. Az egykezes nyitás, a zárszerkezet, a használható méretű penge vonzó lehet. Ez persze megvan minden taktikai egykezes folderben. Ugyanakkor a Hunter XT ad ehhez egy fűrészt, egy övvágót/zsigerelőt. Ez utóbbi a feltűnő színezéssel párosítva, megfelelővé teszi a terméket rescue bicskaként való használatra is. Szóval számomra kissé identitászavarosnak tűnik ez a Victorinox, de tudomásul veszem, sőt elképzelhetőnek tartom, hogy megvan ennek is a maga kis piaci szegmense, amit még más gyártó nem fedett le.
Melyik a Vic hivatalos oldala nálad? Mert itt egyértelműen zsigerelőpengét ír: http://www.victorinox.com/global/en/Products/Swiss-Army-Knives/Large-Pocket-Knives/Hunter-XT/p/0.8341.MC9
És ez aztán hivatalos. 🙂
Nálam is ez a hivatalos oldal, csak arra kérlek, hogy nézd meg az eszközök tételes felsorolását… Erre írtam, hogy személyiségzavar. Mintha a gyártó sem tudná eldönteni.
A jobb fenti key features-ben és a szövegben zsigerelő. A bal oldali featuresben seatbelt cutter, valóban. Utóbbi a funkciók szerinti szűréshez van, ahol a gutting blade csak a Hunter OD-t adja vissza. Azt hiszem a marketinges nem egyeztetett a webmesterrel. 🙂
Még egy észrevétel: ergonómiai baki – victorinoxtól meglep – hogy a zsigerelő penge csak jobb kézzel nyitható.
A svájci bicskák inkább a praktikusságra építenek, mint az ergonómiára. Legalábbis én, így látom. Köszönöm, hogy olvastad a cikket, és megosztottad velünk az észrevételeidet!