A címben szereplő szójáték nem véletlen, vagy öncélú. De a megfelelő helyen erre visszatérek.
Nagyjából 15 évvel ezelőtt eltöltöttem pár évet az akkor robbanásszerűen fejlődő (penetrációban és nem technológiai értelemben) mobiltelefon üzletágban. Tisztán emlékszem, mekkora őrület volt (ma úgy mondanánk hype), hogy előlapot lehetett cserélni néhány típuson. Akinek gyári – alap – előlapja volt, azt szimplán lúzernek tekintették. Akinek meg olyan telefonja volt, amin nem lehetett előlapot cserélni, nos ők a szánni való bolond halmazba tartoztak, és nem hívták meg őket menő házibuliba, ahol ivarérett csajok is voltak. Akinek meg nem volt mobilja, hát, azok nem is szerepeltek a térképen se. Ennek megfelelően raklapszám adtuk el a Kínában fröccsöntött, pontatlanul illeszkedő, sorjás, giccses előlapokat az igényes vásárlóerőnek. Tudjátok, ez volt az a korszak, amikor emelt díjas smsben lehetett felismerhetetlenné midizett csengőhang csipogásokat rendelni, hogy a telefonunk jobban kifejezze a személyiségünket. Valahol ekkor kezdődött az agyhalál, ami mostanra már mindennapos és társadalmilag elfogadott jelenség, sőt elérni áhított cél annak, aki még csak látens szakaszban van a kiválasztottság, az egyediség, és az add önmagad, hordj te is guccsit (!) mainstream tanok útján. Ez miről jutott eszembe? Természetesen mostani késbemutatónk tárgyáról. Ugyanakkor, míg a telefonok esetében az előlap cseréjének semmi jelentőségét nem láttam, addig itt a Bendernél használható ötletnek tartom. Különösen, hogy a rögzítést nagyon ötletesen, mondhatni bushcraftosan oldották meg.
Tehát Steffen Bender egy olyan kést tervezett a Bökernek, amin egy innovatív megoldással, cserélhetőek a markolatpanelek, csavarozás nélkül. A két markolatpanelt egy paracord zsinór rögzíti
egymáshoz. A dolog jellegéből adódóan, a paracord színe szinte tetszés szerint változtatható. Magából a micarta markolatból három szín létezik gyárilag. Az alapból adott feketén kívül, zöld és narancs. Az ötlet további előnye, hogy mindig van nálunk valamennyi – sok mindenre használható – paracord, ha ezt a kést a kezünk ügyében tartjuk.
A gyártó meghatározása szerint a kés taktikai jellegű. A full tang szerkezet és a paracord alkalmazása is ezt támasztja alá. A pengeháton elhelyezett, szépen lekerekített ujjtámasz bordák, erőteljes fogást tesznek lehetővé vágás során. A penge felülete kőmosott. Alakját tekintve lándzsa hegy. Éle egyenes leélezés, élszalaggal.
Adatok:
- Penge hossza: 73 mm
- Penge vastagsága: 3 mm
- Penge anyaga: 440C
- Markolat anyaga: Micarta/Paracord
- Teljes hossza: 177 mm
- Tömeg: 95 gramm
A nálam lévő termék dobozában nem csak egy igényes kydex tok lapult, hanem egy nagy tek-lok adapter is! Igazán ritka, nagyvonalú gesztus.
Akkor most nézzük azt az ominózus bökkenőt, vagy ahogy a legenda tartja, a törökök mondták anno, jöjjön a fekete leves (kávé). Tudom, hogy van egy valószínűbb, gasztronómiai eredet történet az elnevezésre, de az
nekem nem tetszik. A lényeg: ahogy üresben (nem tesztelésre kaptam, csak megnézni) próbálgattam a kést, rendszeresen megbökte a mutatóujjam a kés élének azon sarka, ami a markolat ás penge találkozásánál helyezkedik el. Van ugyan egy szép ívű holker az utolsó ujj számára, hogy jól bele lehessen kapaszkodni a markolatba, de számomra ez valamiért kevésnek bizonyult, és rendszeresen sikerült a pengéhez közelebb eső ujjamat a penge élezett végéhez nyomkodni. Kellemetlen élmény, különösen annak tükrében tekintve, hogy terhelés nélkül használtam a kést. Elgondolkodtam mi lenne, ha még vágnák, szúrnék is vele valami keményebb anyagot. Talán arról lehet szó, hogy ez a fajta penge és markolat kialakítás – ahogy e kettő találkozik – az én kézméretemnek nem kedvez. Ebből is látszik, hogy milyen fontos a saját kezünknek megfelelő méretet, formát megtalálni. Nincs olyan kés, ami mindenkinek megfelel.
Aki ezen a problémán át tud lendülni, vagy szerinte nem is létezik ez a gond, azoknak egy igényes késük lehet a Bender. Alapvetően jól néz ki a termék, jó anyagokból van, benne van az ötlet (panel csere, paracord rögzítés), kydex tok és nagy tek-lok a csomagban, KKVE szabályozásnak megfelelő…
Mi kell több?
Ahogy a bevezető szövegében is írtad a cserélhető előlapokhoz hasonlóan semmilyen haszna sincs leszámítva az optikai hatást de mint a telefonokkal kapcsolatban ameddig lószar van veréb is lesz:) próbálgattam a kést, rendszeresen megbökte a mutatóujjam a kés élének azon sarka”Amúgy ha használnod kellett volna az eszközt sanszos hogy megsebezted volna magad?Ezúton szeretnék gratulálni a Bökkernek hogy végre valahára jobban teljesít…
Attila, a posztjaim, néhány megmásíthatatlan adatot leszámítva teljesen szubjektívek. Semmiképpen sem kinyilatkoztatások, vagy ítélet egy kés felett. A saját, személyes, elfogult véleményemet írom le, de mint tudjuk, véleménye mindenkinek van. Aki olvasta már posztomat, az érzékelhette, hogy időnként egészen messzire kalandozom az adott terméktől, mert eszembe jut róla valami. Nekem ez a stílusom, illetve az is, hogy nem veszem véresen komolyan ezt a dolgot. Úgy kell elképzelni, ha adsz száz embernek egy kést, mind a száz mást fog írni róla. Ez nem egzakt tudomány, bár néhányan annak próbálják beállítani. Lelkük rajta.
Igen, azt gondolom elvágta volna a kezem, ha ténylegesen használom. De ehhez az is hozzátartozik, hogy nekem kicsi volt ez a kés (pontosabban a markolata), és ez nem mellékes tényező. Ebből én az olvasó helyében nem vonnék le olyan következtetést, hogy akkor ez a kés nem jó. Nekem nem jött be ergonómiailag, de ez nem a kés hibája, és persze nem is az enyém. Egyszerűen nem illünk össze.