Ha te is közénk tartozol, és nap mint nap hordasz magadnál egy zsebkést, akkor bizony egy alap szinten illik megtanulni kedvencünk karbantartását. Most nem szeretnék nagyon belemenni a mélyébe, hogy milyen típusú tengelykialakítások vannak, és milyen zárszerkezetek és melyiknek mi az előnye vagy esetleg a hátránya – most kezdjük totálisan az alapoktól és vágjunk bele a közepébe.
A megfelelő karbantartás jelentősen meghosszabbíthatja zsebkésünk élettartamát valamint garantálja, hogy megfelelően és biztonságosan működjön.
Hangsúlyozom, nincs kőbe vésve semmi, valamint a jó pap is holtig tanul. Ha valamiben nem értesz velem egyet, vagy éppen ki szeretnéd valamivel egészíteni nyugodtan ragadj billentyűzetet és írd meg. Hidd el örömmel fogom venni – szerkesszünk együtt.
Első és legfontosabb – mivel vegyük körbe magunkat, mire lehet szükségünk?!
- minőségibb csavarhúzó – mini bitfejes megoldást javaslom, jellemzően torx csavarokkal találkozhatunk bicskáink szétszedésénél de előfordul philips csavar is és egyes márkák még esküsznek az egyenes megoldásra – sajnos erre még nem találtam konkrét beszerzési forrást
- papír törlőkendő – mikroszálas törlőrongy – régi szakadt póló
- fülpálca
- gyógyszertári alkohol – gyógyszertári benzin
- fémtisztító paszta – FLITZ vagy a CASE márkát tudom ajánlani
- nagyon finom olaj – ajánlom a Böker féle Oil-Pent vagy a KPL-től a heavy knife oil-t – WD40 NEM!!!
- igény szerint csavarrögzítő – de nézzük meg mit használunk, hogy oldható legyen – én jellemzően nem szoktam használni
SZÉTSZERELÉS
Csavarokat óvatosan távolítsuk el. Sajnos nagyon nehéz a csavarokat pótolni – így nagyon vigyáznunk kell rá. Nagyobb brandek edzett csavarokat szoktak használni azokkal nem nagyon szokott gond lenni, de olcsóbb kivitelű késeknél sajnos sokszor probléma, hogy elnyalódik a csavar feje. Ha nagyon nem sikerül kicsavarni első nekifutásra lehet, hogy a csavar ragasztott ekkor hajszárítóval vagy hőpisztollyal kicsit melegítsünk a csavar környékén – vigyázzunk a hőpisztollyal nehogy tönkre tegyük vele a markolatunkat.
Valahogy igy nézhet ki egy tengelycsapágyas bicska szétszedett állapotában – ez egy nonames zsebkés, de a csavarok mégis tökéletesek voltak. Itt nagyon nem volt mindegy a sorrend az összerakásnál!
Kubey Knife Monsterdog így néz ki szétszedve. Láthatjátok, hogy ők annyira alaposak voltak, hogy minden egyes csavar kapott csavarrögzítőt Szét és összerakása könnyű volt, totálisan átgondolt – semmi felesleg, semmi sallang.
TISZTITÁS
Minden egyes alkatrészt takarítsuk meg alkohollal vagy benzinnel vagy éppen a polírpasztával. A zsebkések acél keretén előfordulhatnak felületi rozsdák – arra jó a fémtisztító paszta, a csavarokon előfordulhatnak ragasztó maradványok. Ha a pengén is található felületi rozsda – CSAK ÓVATOSAN a hirtelen mozdulatokkal.
KENÉS
Nagyon fontos momentum! Régebben (még manapság is persze) a bicskák „tengelyét” úgynevezett csúszócsapágyok segítségével oldották meg a penge nyitását. Magyarul, hogy a fém a fémmel közvetlenül ne érintkezzen mert akkor súrlódik, amitől ugye nehezebb is nyitható, valamint a kevésbe kemény felület elkopik. Ennek az anyaga foszforbronz vagy műanyag volt,- ezek lényegében kopó alkatrészek amiket ugyanúgy illik kenni – idővel cserélni. Az újabb bicskák tengelyénél manapság előszeretettel használnak csapágyakat, ami megint csak különböző anyagokból készülhetnek és persze különböző kivitelekben – (de ebbe ne menjünk most bele az egy másik történet). Hogy a csapágyak tökéletesen működjenek ezért tanácsos időről-időre megkenni őket,- csodákat művelhet. Bár ez sem teljesen igaz mert vannak gondozásmentes csapágyak is, de mint írtam ez egy long-long story.
Általános WD-40 erre a feladatra nem alkalmas!
Nagyon fontos dolog!
Manapság nagyon sok féle zárszerkezet létezik. Vannak egyszerűbbek (linerlock, frame lock….) és vannak bonyolultabbak (axis lock,…) Ha még nincs tapasztalatunk a szétszerelésben – látogassunk el kedvenc videómegosztó csatornánkra és nézzünk szét – hátha valaki megosztotta tapasztalatait, sokat tanulhatunk belőlük és az esetleges buktatókat is kikerülhetjük.
Remélem valamit tudtam segíteni, ha kérdésed van nyugodtan kérdezz!