Soha nem gondoltam volna, hogy blogot fogok írni egy kerti szerszámról. Pláne nem egy Bear Grylls féle eszközről, amit Kínában gyártat a Gerber, s egy időben matricákért adták a benzinkutakon. Mi a bajon Bear Grylls-szel a Gerber-rel, meg a kínai gyártással?
Semmi. Külön-külön semmi, de BG túlélő felszerelések marketingjével annál több. Azt sugallja az embereknek, ha megveszik, azonnal profi túlélők lesznek. Pedig nem.

Én is mentem már ki ismerőseimért éjszaka a szomszédos erdőbe, hogy ki ne hűljenek, pedig volt náluk BG túlélő csomag, meg füzet is. Szerencsére mielőtt teljesen lemerült volna a telefonjuk a világítástól a füzet olvasgatása közben, felhívtak.
Na de nézzük ezt a… Mit is? Most parang, vagy machete? Parang. Mig a machete Latin-amerikai származású, addig a parang a maláj szigetvilágban született meg. Ez az eszköz pedig egyértelműen a parang tipológiai jegyeit hordozza. De, ami a lényeg, s mostantól csak pozitív dolgokat fogok írni, ez egy jó szerszám. Meglepően jó!


Szóval garázst takarítottunk egy kedves barátommal, s közben akadt kezembe a „kicsike” a képen látható állapotban. Két éve került vissza a tokjába, több hónapos, gyakorlatilag folyamatos, s nem is akármilyen használat után. Egy patak kb. fél km-es szakaszának két partja lett megtisztítva s rendbe téve vele, valamint a patakon felduzzasztott ezer négyzetméter vízfelületű kerti tó helye és a mellette lévő kis sütögető hely és környéke került megtisztításra vele (is) a bokroktól „susnyától” a barátom telkének a végében. Majd, mint ami megszolgálta az árát, került vissza vizesen, sárosan a tokjába két éve egy esős őszi napon. Amikor a kezembe került, egy kacatos láda mélyéről, azt hittem, csak egy markolatot fogok kivenni a tokból, majd kirázom a penge maradványait. De nem!


A parang gyakorlatilag hibátlan állapotban került elő. Mindkét fogásnemben kipróbáltam, amit a jól kialakított, full tang, hosszú markolat szinte magától „felkínál”. Csapkodtam vele pár nagyot, majd a pengéhez közelebb fogva a mutatóujjnak kialakított vájatot használva kisebb, pontosabb csapásokkal faragtam is egy kicsit. Még némi éle is volt, a rozsda is alig kezdte ki az élszalagot. A markolatgumi sem keményedett meg, megtartotta a kifejezetten kényelmes fogást és jó rezgés csillapítást.

Ezek után természetesen kicsit rendbe raktam a hűséges szerszámot, s lemértem a méreteit ehhez a kis íráshoz. Nézzük!
Súly: 720g
Teljes hossz: 49.5 cm
Markolathossz: 15.5 cm
Pengehossz: 34.5 cm
Penge vastagság: 3 mm
Penge anyaga: 1055 szénacél.
Takarítás száradás után még a kést tartó tépőzár is tökéletesen működik a nylon tokon, s kifejezetten jól és masszívan tartja a parangot.



Összefoglalva szerintem ez egy meglepően jó minőségű kiváló ár/érték arányú szerszám. Bátran ajánlom mindenkinek, akinek nagyobb telke, rendezetlen területe van. Túrázási, bushcraft, túlélési célra én mást választanék, de csak azért, mert nem molle kompatibilis a tok, s van pár olyan eszközöm, aminek jobb a teljesítmény/tömeg aránya. Viszont, ha egész nap, vagy napokon, heteken át „dzsindzsát” kell írtani, akkor talán újra ezt venném a kezembe, mert jó a fogása, jó a rezgéscsillapítása, – alig rúg vissza a markolat- s a viszonylag súlyos és vékony, mégis nagyon masszív pengéjű parang szinte magától dolgozik. Jó kis szerszám ez! Erős, mint egy medve.
Shihan Gecsa