Elérkeztünk a 3 részes kis agymenésem harmadik, egyben befejező részéhez. Remélem most sokan felsóhajtottak! Ebben a Magyarországon legálisan használható önvédelmi eszközökről írok pár mondatot. Nyilvánvalóan a teljesség igénye nélkül úgy a felsorolásban, mint azok elemzésében, hiszen az eszközönként több könyv lehetne. A kissé talán furcsa borítóképpel pedig arra szerettem volna utalni, hogy minden lehet jó önvédelmi eszköz, ami a kezünk (lábunk) ügyébe kerül, ha a hardware és a software -amiről az előző részben írtam-, rendben van. Egyetlen dilemmám volt, hogy a kiválasztott eszközöket milyen sorrendben említsem. Aztán megnéztem mások, hogy csinálták, s arra jutottam, hogy próbálok valami újat kitalálni, s a sorrend az eszköz használatához szükséges tudás, felkészültség lett.

Igen, jól látjátok, ez egy közönséges telefon. A telefonok többsége “alapból tudja”, hogy a telefon feloldása nélkül, két gomb egyidejű megnyomásával egy előre megadott számra sms-ben elküldi a telefon gps koordinátáit, felhívja a számot, s bekapcsolja a kamerát. Ha ezt a telefon nem tudja, akkor le kell tölteni egy ilyen app-ot. Egyes app-ok közben sos jelet adnak le a vakuval. Ha valaki pl. sötétben kocog a kertvárosban a ház körüli utcákban, akkor ez kötelező. Funkciója csak segélyhívás.

Ez sem egy bonyolult eszköz, de a piezo hangszórója brutálisan hangos. Nyakba lehet akasztani, övre lehet fűzni, … Csak egy kis biztosító pöcköt kell kihúzni, az akár csuklóra is tehető zsinórral s máris 110+ dB-lel szólal meg. Funkciója segélyhívás közelről, s a támadó megzavarása, esetleges elijesztése.

Ma már megfizethető áron kaphatók nagy fényerejű ledes lámpák, amik másodpercekre elvakítják a támadót. Ha ezt az időt jól használjuk ki akkor nyert ügyünk van. Egy támadás esetén sokszor igaz, hogy “aki időt nyer, életet nyer.”. (A lámpák egy része stroboszkóp üzemmóddal is bír. Ennek a hatása tapasztalatom szerint alany függő. A 2 mp-edben bízz, addig senki nem lát rendesen, ha a képébe kap sötétben 2-3000 lument.)

A jól ismert gáz spray. Sok féle töltettel, sok féle kiszerelésben kapható. Használatának, előnyeinek, hátrányainak könyvtárnyi irodalma van. Van folyadék sugaras és porlasztott. Én a folyadék sugarast ajánlom, mert kevésbé szélérzékeny, s nagyobb a hatótávolsága. Igaz, hogy célozni kell vele, de az kis gyakorlással megtanulható. Mivel nem túl drága, ezért azt ajánlom, hogy vegyetek 1-2 gyakorló darabot, s valami kietlen területen, úgy, hogy a biztonság kedvéért a kisérő maradjon jól távol, s legyen nála egy liter tej, tanulgassatok vele célozni egy kicsit. (Mivel ezek zsíroldékony anyagok, a tej az esetleges baleset utáni lemosásra, szemből való kimosásra kell.)

Most, hogy idáig eljutottam, estem gondolkodóba, hogy esetleg a kulcscsomót kellett volna előre vennem, hiszen az általában ott van a zsebünkben. De nem biztos, főleg ha jól választjuk meg a kulcstartót. Itt az egyiken egy úgy nevezett majom ököl csomó van, aminek ráadásul a hossza is állítható, a másikon pedig egy műanyag -hát nevezzük az egyszerűség kedvéért – boxernek. Ezeknek a használatát már gyakorolni kell! A majom ököllel pl. könnyen eltörheti a csuklóját egy gyakorlatlan ember. De szinte bármit tehetünk a kulcstartóra, ami számunkra szimpatikus, s tudjuk használni.

Akkor jöjjenek a kések!
Ezeket én önkényesen, csupán tapasztalatom alapján 4 csoportra osztottam.
Az első csoport a nyakkések, vagy hogy pontosabban fejezzem ki magam a nyakban hordott kések. Ezek fő jellemzője, hogy nyakba akasztva, markolattal lefele, a legfelső réteg ruházat alatt, -esetleg adott körülmények esetén felett- hordjuk. Rántásuk egyszerű könnyű és gyors. De ne feledkezzünk meg róla, hogy a kések használatának jogosságát már az első részben tárgyalt törvényi háttérrel is alá kell támasztanunk. Tehát csak akkor ránts kést, ha használni is tudod, s indokolt is!

A kések második csoportja legyen az övön hordható kis fixek. Itt még mindig nem kell a nyitással bajlódnunk, de ha több réteg ruházat van felette, már nem olyan gyors a rántás. Használatát elő kell készíteni, a rántást adott ruházatban gyakorolni. Nem elég az edzőtermi gyakorlás, mert az általában ott kezdődik, hogy laza ruházatban várod a támadást kezedben a gumi késsel. A valóságban pedig, gyakran azt megelőző 1-2 mp a legfontosabb!

Folderek, bicskák. Önvédelemre a legkézenfekvőbb választásnak tűnhet, de nem az. A rántása nyitása bonyolult finommotoros mozdulatsort igényel, amit ha az adrenalin a füleden folyik ki, el fogod hibázni akkor is, ha már 2 nadrágod ment rá a gyakorlásra s emerson nyitású a bicskád. Ha nem vagy profi késharcos, ne alapozz a folderedre! De azért mindig legyen a zsebedbe, mert nagyon megnyugtató érzés zűrös helyen sétálgatva tudni, érezni, hogy ott van helyén.

Mondhatnám, hogy karambitok, hiszen azok vannak a képen, -egy folder és egy fix- de én inkább azt mondom speciális harci kések. Ezeknek a használata sok év gyakorlást igényel. S ha az előbb azt mondtam, hogy ha folderre alapozod az önvédelmedet akkor profinak kell lenned, akkor most azt mondom ezekhez legyél “vérprofi”. A speciális kések speciális technikákat, igényelnek, melyek elsajátításához jól képzett oktatók segítségére van szükség.

Maroklőfegyverek.
Magyarországon gáz-riasztó maroklőfegyverre viszonylag egyszerű feltételek teljesülése esetén bárki megkaphatja a viselési engedélyt (ezeknek létezik gumizható változata is, amelyek használata már valóban hasonlít az éles maroklőfegyverek használatára.) Most egy olyan kijelentést fogok tenni, ami sokaknak nem tetszik, mert védik szeretett fegyverüket, de sok éves tapasztalatom alapján bátran ki merem jelenteni, hogy önvédelemre csak revolver. Miért is? Két fő oka van. Az egyik, hogy a forgót mindig tűzkész állapotban hordod magadnál és ebben az állapotában egyetlen rugó sincs megfeszítve. (Egy évek óta hordott maroktáras fegyver esetében soha nem tudod, hogy hány lőszert fog még feladni a tár rugó.) A másik fő ok, hogy egy elcsettenésnél a forgóval simán tovább revolverezel, míg egy maroktáras fegyvernél mindkét kezedre szükség van, hogy egy elcsettenésnél vagy akadálynál a fegyveredet újra működőképessé tedd. Az az érv pedig, hogy amíg a forgók 5-6, maximum 8 lövetűek, s a maroktárasok akár 19+1 lövetűek is lehetnek nem érv, mert azt az önvédelmi szituációt, amit nem tudsz megoldani 6 lövésből, azt 20-ból sem fogod.

Sok keleti harcművészet -sőt talán majdnem mindegyik- használ botot. Ezek a botok különböző hosszúságúak lehetnek, de közülük a legrövidebb 6 inch hosszú (rövid). Ezeket azért tettem a sor végére, mert talán ezek kívánják meg a legtöbb gyakorlást, ezek a legkevésbé feltűnőek és ezek a kedvenceim. Az elnevezésük nyelvenként, de még tájegységenként is változik. A ninjucu egyszerűen úgy hívja 6 inch halál, de hívják kubotannak, yawara sticknek, a Cold steelnél kogának, s nem utolsó sorban ezekből fejlődtek ki a taktikai tollak is. Használatuk a speciális harci késekéhez hasonlóan nagyon sok gyakorlást igényel, viszont ha ezen túl vagy, akkor a tárgyak nagyon széles körét tudod professzionálisan kubotan-ként használni. A képre bátran rakhattam volna akár egy keskeny, hosszú távirányítót vagy akár egy menzai alumínium kanalat is.

Az én kedvenc kubotanom, amelyet már sok-sok éve készítettem saját kezem méretéhez és sok liter izzadság csorgott már végig rajta gyakorlás közben. De több “éles bevetést” is megélt.
Köszönöm figyelmeteket!
Shihan Gecsa