Az elmúlt időben több késes fórumon is bele-bele csöppentem olyan beszélgetésekbe, vitákba, melyeknek a témája az volt, hogy kell-e egy késre markolatszíj furat vagy sem. Ez a téma szóba jött fixek és folderek esetében egyaránt.
Mivel ez az írás az eddigiektől eltérően sem nem késbemutató, sem nem egy történeti áttekintés, hanem egy vélemény cikk, tehát kérem kezeljétek ennek megfelelően.
Az én határozott és megingathatatlan véleményem, hogy minden olyan késre, amelyet esetlegesen „zordabb” körülményeken is használunk, szükség van/lehet markolatszíj furatra. Hangsúlyozom, most nem a vitrines és a „nem használt, csak hordott” késektől fogok beszélni, hanem azokról, melyek rendeltetésszerű használatban vannak, illetve adott kritikus esetekben a nem rendeltetés szerű használat is elképzelhető.
A markolat szíj használatának három fő módját az alábbiakban egy Cold Steel Gunsite-on fogom bemutatni, egyrészt azért, mert a Gunsite már egy olyan méretű folder hogy valós szükség lehet a markolatszíj használatára, másrészt pedig, ha már a blog neve úgy is hidegfém, akkor miért ne legyen Cold Steel.
1. Leesés, elvesztés elleni védelem
Akár egy kellemes hétvégi bushcraft, akár valós túlélési szituáció közben is kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy a késünket a megfelelő ág levágásához, vagy gyümölcs megszerzéséhez valamire felmászva, egyik kezünkkel kapaszkodva kell használnunk. Ekkor a csuklónkon lévő markolatszíj a kés esetlegesen kezünkből való kicsúszása esetén megakadályozza annak patakba esését, sziklára esését és a penge sérülését…
2. A kés markolatának hosszabbítása, azaz a súlytóerő növelése
Kis és közepes méretű késeknél, főleg, ha nincs a kezünk ügyében a Tactical Kukri, szükség lehet a sújtási hatékonyság növelésére.
https://www.hidegfem.eu/FOX-Extreme-Tactical-Kukri
Az egyik módszer, hogy szintén a hosszúra kötött markolatszíjat a csuklónkra húzzuk, majd a kés markolatát csupán három újjal fogva a késnek szabad mozgást biztosítva sújtunk.
A másik módszer, hogy a markolatszíjra a markolat végétől két ujjnyira egy plusz csomót kötünk (vagy eleve ott és akkor ekkora markolatszíjat teszünk a késre), a markolatszíjat kis és gyűrűs ujjunkkal megfogva hosszabbítjuk meg a kés markolatát. Ebben az esetben figyeljünk arra, hogy a csomó elég nagy legyen, hiszen egyedül az akadályozza meg a kés kicsúszását, vagy ha eleve ilyen rövid markolatszíjjal használjuk késünket nyugodtan tegyük rá kedvenc késdíszünket.
3. A hiányzó keresztvas pótlása markolatszíjjal
Előfordulhat olyan szituáció, hogy késünket döfésre használjuk. Ez lehet egyszerű vízelvezető árok ásás a menedékünk mellett, lékhorgászat, vagy akár önvédelmi szituáció is. A direkt bushcraftra tervezett, illetve a skandináv típusú késeknél, valamint a folderek többségénél eleve hiányzik a keresztvas. Így erős döfések sorozatánál, főleg hidegben a fáradt kezünk könnyen rácsúszhat a markolatról a pengére. Ez nagyon súlyos, akár visszafordíthatatlan sérülésekhez is vezethet. De a markolatszíj helyes használatával ezt is megakadályozhatjuk. Ilyen esetben nagyon fontos, hogy a markolatszíjat olyan hosszúra kössük, hogy kezünk kényelmesen beleférjen, de a csomót a penge felé fordítva a csomó ne lógjon túl a markolaton. Kezünket a markolatszíjba dugva a markolatszíj egyik felét a markolathoz szorítva, másikat pedig kézfejünkre igazítva biztonságosan használhatjuk bármilyen időjárási körülmények között is késünket erős döfésre is.
https://www.hidegfem.eu/Paracord-zsinor-Winter-Camo
Azt hiszem a fenti három indok már elég ahhoz, hogyha késünket valóban használatra szánjuk akkor figyeljünk a markolatszíj furat meglétére, s a kés terepre vitelekor mindig legyen nálunk annyi paracord, hogy szükség esetén markolatszíjat készíthessünk akkor is, ha nincs rajta, mert a hordásban és a hétköznapi használatban zavarhat minket.
Gecsa