A tanto, mint kés kb. 1000 évvel ezelőtt a Heian korszakban jelent meg először, de elterjedése csak az 1200-as évekre, a Kamakura korszakra tehető. Ekkor kezdtek kialakulni az erre specializálódott műhelyek, Kyoto és Yamamoto városban. A korszak végére a kések díszesebbé váltak és már megjelent a hamon, a temperálási vonal.

Az ezt követő évszázadokban a tanto egyre gyakrabban váltotta fel a megszokott katana-wakizashi párosban a wakizashi-t, hiszen ekkor a tanto még kb. 40cm penge hosszúsággal bírt, ami alkalmassá tette szűk helyeken való közelharcra. Az 1700-as évek végére a tanto mérete jelentősen csökkent és elérte ma ismert méretét, a harci alkalmazása mellett kialakult a szertartásos öngyilkosságok a sepoku-kban betöltött szerepe. Fontos megjegyezni, hogy a tanto 1000 éves történetében a késnek soha nem volt a mai közbeszédben tanto hegynek nevezett hegye. A hegy ugyan a késhát magasságában volt mindig is, de a másodlagos hegy csak a katanán és a wakizashin jelent meg, az is csak az utolsó évszázadokban és messze nem olyan karakteresen, mint azt ma ismerjük.

A ma ismert tanto hegyet az 1980-ban Kaliforniában alapított Cold Steel cég tervezte, fejlesztette ki és terjesztette el. Ezért is nevezzük amerikai tantonak. Ez a hegy leginkább a 9. századi Japánban használt egyenes kardok, a chokuto-k hegyére emlékeztet.

A rövid, kb. 40-45 fokban lefutó hegyél általában egyenesre van élezve, míg a fő vágóél homorúra. A két él találkozásánál alakul ki az amerikai tanto talán legkarakterisztikusabb vonása, a másodlagos hegy. Mivel a fő él jellemzően egyenes, ezért metszésre szinte alkalmatlan, de vágásra homorú leélezése miatt annál inkább.

Maga a tanto hegy ugyan nehezen irányítható, mivel a fok magasságában helyezkedik el, de messze magasan a legerősebb hegy az ismert hegytípusok között, ugyanis a penge csak közvetlenül a hegyél előtt kezd el keskenyedni s ez a hegyél egyenes leélezésével párosulva azt eredményezi, hogy nagyon sok acél marad a hegyben.

A tanto hegyű kés átütő ereje brutális, nem áll neki ellent autó karosszéria, lövedékálló mellény, vagy akár egy borda sem.
Az utóbbi időben a szúrási pontosság növelésére több cég különböző átalakításokat hajtott végre a klasszikus amerikai tanto hegyen. Ezen átalakítások célja főként a szúrási pontosság növelésére irányult, megtartva a sok acélt a hegyben és ezzel a hatalmas átütő erőt. Egyes cégek domborított késháttal, mások egy karakteres letöréssel vittél le a hegyet a penge tengelyének közelébe, növelve a szúrási pontosságot.

Említést érdemel még az amerikai tanto hegy másodlagos hegye által biztosított tapétavágó szerű használata, ami sok hétköznapi munkánál is jól jöhet.

Másik érdekessége egyes amerikai tanto hegyű késeknek, hogy a főél homorú leélezését és a hegyél egyenes létezését is felváltotta a vésőél. Ezzel nagyban leegyszerűsödött a kés otthoni karbantartása, élezése.
https://www.hidegfem.eu/BoKER-PLUS-Tantodashi
EDC-ként való alkalmazhatósága még a szakemberek között is a mai napig vita tárgya de szerintem ez pedig csak a késhasználati szokások függvénye.
https://www.hidegfem.eu/BENCHMADE-HK-14717BK
Önvédelmi és harci feladatok ellátására megfelelő szakértelemmel és izomerővel rendelkező ember kezében az egyik legjobb hegytípusnak tartom. Annak ellenére, hogy behatoló képessége gyenge, de megnövekedett adrenalin szint mellett vagy tudatosan felkészülve a harci alkalmazásra az ember még egy sétapálcát is átszúr bármin.
http://www.hidegfem.eu/BLACKFIELD-Desert-Storm
Rescure késként használva a megfelelő pengevastagságú amerikai tanto menekülő, szabaduló, behatoló feladatokra is alkalmas, hiszen ahogy már írtam, a legerősebb hegytípus.
Aki nem akarja kését faragásra, finom metszési munkákra használni, bátran próbálkozzon az amerikai tanto heggyel, mert egy megszokható, megszerethető típus. Az viszont tény, hogy szokni kell.

A hegyben lévő innováció jogosságát pedig mi sem bizonyítja jobban, mint hogy késes körökben talán a legmegosztóbb hegytípus. A késhasználók egyik része imádja, a másik utálja. A történelem pedig azt bizonyítja, hogy az igazán nagy elmék, az igazán nagy találmányok mindig megosztották az embereket.
Gecsa