Ezzel a szlogennel hirdeti a neves amerikai gyártó ezt az apró csodát.
E mondat kapcsán két dolgot kell már tisztáznunk rögtön az elején:
1.Mi is az az Urban Pal?
2.Mit kell túlélni a városi dzsungelben?
Az első kérdést nagyon nehéz megválaszolni, ezért én most minden magyarázkodás nélkül önkényesen bekategorizálom. Nyakkés.
Az utóbbi néhány évtizedben sok idegen szó és rövidítés szivárgott be a magyar nyelvbe, melyeket már nem szoktunk megmagyarázni, mert sokan az eredetitől némileg eltérő saját jelentéstartalmat adtak neki. Ilyen az EDC is.
E kis szösszenet olvasói között is bizonyára nagyon sokan hordanak maguknál kést a mindennapokban, akár a zsebükben egy klipsszel rögzítve, akár tokban az övükre fűzve, vagy épp a mindig náluk lévő kis EDC táskájukban. Mire is használjuk ezt a kést? Főként csomagok, levelek bontására, apróbb szerelési munkálatokra, esetleg a mindennapi betevőnkhöz való hozzájutásra (legyen az akár egy masszívabb csomagolás kibontása) és táplálékunk elfogyasztására. Ennek ellenére a tradícionális késektől eltekintve egyre inkább jelennek meg militáns tipológiai jellemzők a gyártók által is EDC-ként definiált foldereken.
Tehát bevallva vagy bevallatlanul ezeket a késeket önvédelmi céllal is tartjuk a kezünk ügyében. Az Urban Pal esetében ezt a gyártó nem is titkolja, sőt kiemeli még promóciós videójában is.
Véleményem szerint ez a kis alig 15 grammos eszköz szinte minden EDC feladatra alkalmas, kivéve talán a kenyér szeletelést és a kultúrált táplálkozást. (Habár én pizzát már szeleteltem fel vele) Emellett egy olyan hatékony és legál méretű önvédelmi eszköz, melyet sikerrel használhatnak késharcban képzetlenek, gyakorlatlanok és gyenge nők egyaránt. Nem kell mást tennünk, mint ökölbe szorított kezünk gyűrűs és középső ujja közé fogni a speciális markolattal ellátott apró kést, majd szinte meg is feledkezhetünk róla, miközben ösztönösen cselekszünk. Tehát ellentétben a klasszikus nyakkésekkel, amelyek többsége egy létező fix kicsinyített, sok esetben torzított mása, itt egy speciális formáról van szó, amely tipológiailag a marokkések családjába sorolható. (A marokkések két fő felhasználási területe a nagy vadak nyúzása és az önvédelem.)
Nézzük meg közelebbről ezt a kis kést:
Penge hossza: 38 mm
Penge anyaga: AUS8A
Penge vastagsága: 2 mm
Markolat hossza: 41mm
Markolat anyaga: Kray-Ex
Tok: Secure-Ex
Teljes hossza: 103 mm
A gyártó az eredeti csomagolásban egy méretes kulcskarikát és egy dögcédula láncot is mellékel hozzá. Én ezek egyikét sem tartom túl praktikusnak. Hordását a Secure-Ex tokot összetartó csőszegecsekbe fűzött paracorddal vagy mikrocorddal nyakba akasztva gondolom a legcélszerűbbnek. A képeken látható darab a sajátom, amely évtizedek óta szinte mindennapi használatban van, ezért a szétfoszlóban lévő paracordot levágtam róla s jelzés értékkel fűztem rá a képeken látható kék zsineget. A tokon lévő szkíta turul sem gyári tartozék de így gyakorlatilag ékszerként is hordható.
Említést érdemel talán még az Urban Pal szerát éle. Ezt tudom, hogy sokan nem szeretik. „Igazi” késeken én sem vagyok rajongója ezen éltípusnak, de ezen a kis „játékszeren” kifejezetten praktikus s gyakran nagyon jó szolgálatot tesz. Metszésre ugyan gyakorlatilag alkalmatlan, de egy hirtelen, szinte kétségbeesett rántás szerű mozdulattal úgy vágja el a 12-es mászókötelet, mint egy gyengébb bicska a cukorspárgát. Szóval ez ide kell.
A penge formája és mérete leginkább egy tradícionális harci/vadász nyílhegyre emlékeztet, melyet évezredek a minél jobb behatolóképesség elérésének érdekében formáltak ilyenné. E tekintetben az Urban Pal előtt sincs akadály. Úgy hatol át bármilyen csomagoló anyagok vagy ruházaton, mint meleg kés a vajon.
Ha valaki nem szeretne a nyakkése mellett egy másik kést is hordani étkezési célra, hanem egy teljes értékű nyakkést keres magának, számára is kínál a Cold Steel alternatívát. Ez a Secret Edge, amelyet egy későbbi írásomban fogok bemutatni.