Szia és Üdv Mindenkinek!
Először bemutatnám nektek e poszt iróját aki Gecsa néven fog futni nálunk. Mostantól kezdve az Ő cikkeivel is fogtok itt találkozni. Hogy milyen témakör lesz az ő erőssége nemtudni, de menet közben majd kiderül. A facebookon a hozzászólásai igen tartalmasak és lényegre törőek voltak, lexikális tudása maximálisan megvan a témakört illetően. A lánya a fényképezőgép virtuóza, bár a fő területe nem a tárgyfotózás – de mivel nem olyan nagy kihívás a számára biztos hamar bele fog jönni és szebbnél szebb képeket láthatunk majd tőle.
Fogadjátok szeretettel tőle ezt a posztot ahol elsősorban azokat a dolgokat emelte ki amik újdonságnak számítottak ez évben.
(Helyszíni tudósítás egy kicsit másképp)
Gyorsan essünk túl a kötelező körökön!
A szombat délelőtti megnyitón Cser-Palkovics András polgármester és a szervező Fehérvári Kézművesek Egyesületének elnöke, Szenczi Jánosné köszöntötte a megjelenteket.
Idén ötvennél több késes, késkészítő állította ki portékáját, de kovácsok is voltak, az Asszonyműhelyben több női mesterséggel lehetett ismerkedni, a fesztivál pedig idén a pásztorélet bemutatása köré szerveződött.
Mint gondolom tudjátok a vásár mellett a Hagyományok Háza szervezésében lehetőség van a kések szakmai zsűriztetésére is! A zsűri által befogadott és értékelt kések komoly elismerést jelentenek a készítők számára.
Az idei évtől a zsűrizés annyiban változott, hogy az eddigi A és B kategóriát felváltotta a népi iparművészeti mesterremek, melynek feltételei a régi A kategóriához képest szigorodtak, a B kategóriát pedig a népi iparművészeti míves termék váltotta fel. Meg kell jegyezni, hogy a magyar késes mesterek olyan kiemelkedően jók, hogy minden olyan kés, amely zsűri számot kapott (azaz befogadta a zsűri) világszínvonalúnak tekinthető.
Nézzük a győzteseket:
Exkluzív konyhakés – ifj. Misányi László
Funkcionális konyhakés – Belencsák István
Funkcionális zsebkés – Ifj. Papp Zoltán
Exkluzív zsebkés – Sánta Gyula
Funkcionális vadászkés – Palcsesz Imre
Exkluzív vadászkés – Mészáros József
Damaszkolt penge – Sándor Gábor
Folder – Varga Tamás
Látványos bemutató megtartásáért Nagy Zoltán kapott oklevelet.
A zsűri különdíját Dr. Jenes Sándor, az elnök asszony különdíját pedig Nagy István kapta!
Borotváljon meg téged a pszichiátered!
Az asztalok végig járását a sor végén kezdtem. Az utolsó asztalnál olyan míves borotvákat láttam, hogy egyből ott is ragadtam! Egy nagyon kedves, közvetlen, szimpatikus fiatal emberrel kezdtem el beszélgetni, aztán azon kaptam magam, hogy inkább ő beszélget velem. Ugyanis kiderült, hogy a fiatalember, Dr. Jenes Sándor pszichiáter szakorvos volt, aki a szakvizsgája után elkezdett borotvákat élezni, felújítani, majd orvosi hivatását feladva saját kezüleg készíteni! Nem véletlen kapta meg a zsűri különdíját, hisz ilyen míves, egyedi, kézzel készült borotvákat még a magam fajta kés mániás, idősödő urak is ritkán látnak!
Mi a brutalizmus ellentéte? A Gerbalizmus!
Pár asztallal odébb megpillantottam Gerbál Balázst, aki szintén tüzes vas „szűz” árus volt, s az általam ismert talán legjámborabb ember. (Valljuk be őszintén ez kés-fegyver fixált emberek között nem a legjellemzőbb tulajdonság!) Balázs autodidakta módon kezdett el késeket, majd kb. egy évvel ezelőtt bugylikat készíteni, melyek nem csak ritkaságuk, egyediségük, hanem precíz és kifinomult elkészítésük miatt is hatalmas sikert arattak a vásáron!
Nagy Csabi megint odatette magát!
Nagy Csaba 19 évesen készítette el élete első zsűrizett és A kategóriás minősítést kapott kését! Legjobb tudomásom szerint ezzel ő a lista vezető! Az azóta eltelt durván egy évtizedben is minden évben olyan késekkel lepi meg a közönséget, hogy egy fotóért is hosszú perceket kell sorba állni az asztalánál!
Vajon a tehetség öröklődik?
Akinek be kell mutatni Kocsis Ferencet, az úgy se olvassa ezt az írást, tehát nem is teszem! De azt hiszem lassan meg kell tanulnunk ifj. Kocsis Ferenc nevét is! Feri egy olyan Fejesgörbét adott le zsűriztetésre, amibe a zsűri egyetlen tagja sem tudott igazán belekötni, s megkapta a népi iparművészeti mesterremek minősítést, amelyhez a „bírák” mind három tagjának igen szavazata kell! Ha nem ismerném „Feri bácsit” talán még gyanakodtam is volna, viszont így pontosan tudom, hogy egy olyan fiatal mester tette le a névjegyét az asztalra, akiről még sokat fogunk hallani!
Mozi rajongóknak
Sok kés vált híressé, vagy hírhedtté egy-egy filmben való szereplése miatt. Az idősebbek talán még emlékeznek a Cobrára Silvester Stallone és Brian Thompson főszereplésével. A fanatikus filmes késgyűjtők most megvehették a harmadik főszereplő másolatát, a kést, amely majdnem kioltotta Cobra életét.
„Az oroszok már a spájzban vannak”
Ugye emlékeztek a mondatra a Tizedes meg a többiek című filmből?! Ugyan nem az oroszok, hanem az ukránok és nem a spájzban, hanem a piacon, de alapvetően a többi stimmel! Vladyslav Chulan olyan mesterien elkészített és elérhető áron megvásárolható damaszkolt pengékkel s a kés elkészítéséhez/befejezéséhez szükséges anyagokkal és segédanyagokkal várta a kés készítéshez kedvet érző amatőröket, hogy a lehetőségeknek csak a pénztárcák szabtak határt.
Misányiék gondoltak a hölgyekre is!
Az albertirsai család a szénacéltól az N690-en át a csodálatosan damaszkolt acélokig minden ízlésnek és árkategóriának megfelelő kis és nagykonyhai eszközökkel csábította magához az addig a férfiakat csak kísérő hölgyeket.
Most megint várhatunk egy évet!
Nagyon jól éreztem magam a 15. „Tüzes vason” , remélem e rövid kis szedett vedett írásommal kedvet csináltam a fesztiválhoz azoknak a virtuális ismerőseimnek is, akikkel most nem sikerült személyesen találkoznom. Akik pedig eljöttek, biztosan tudom, hogy jövőre is itt lesznek!