A Gerber késeket egy időben nagyon kedveltem. Az igazsághoz tartozik, hogy soha nem volt a kezemben egy sem. Mindig csak tervezgettem, hogy majd ha gazdag leszek, veszek egyet. 🙂 Persze, tudni kell, hogy ez olyan tíz évvel ezelőtt volt. Akkor lövésem sem volt a márkákról, készítőkről, kések acéljáról, a minőségről. Pusztán a megjelenés alapján választottam volna, és őszintén szólva nem is nagyon ismertem más kés gyártót. Jó volt a marketingjük. No, talán már akkor hallottam a svájci bicskákról is, de ez most mindegy. A lényeg, hogy bár gazdag azóta se lettem, de azért már meg tudtam volna venni egy Gerber kést, ha akartam volna. Hát, nem nagyon akartam. Az utóbbi évek Gerberes mélyrepülése és Bear Gryllses ámokfutását követően (ennek még nincs vége, hisz erős a brand), most mintha ismét egy kis fantázia kerülne az új termékekbe. Talán ott is volt egy kis vérfrissítés a tervező csapatnál? Bár az ő késeik kapcsán folyamatosan olyan érzésem van, mintha nem Seal veteránok, hanem salesesek, marketingesek alakítanák a kések formáját. Mindenesetre egyre több – ránézésre – felvállalható modell jelenik meg a kínálatban. Ennek az új hullámnak egyik képviselője a Ghoststrike.
Tulajdonképpen egyfajta nyakkés, tartalék kés, végszükség kés jellege van, amit akár rejtve is lehet hordani, hisz fizikai kiterjedése nem jelentős. Olyan Izula szintű dologról van szó. Persze ez a kialakítás lerágott csont. Funkcióját, célcsoportját tekintve minden gyártónak van ilyen terméke. Ugyanakkor mindegyikőjük igyekszik belevinni valami egyedi design elemet. Itt – talán – a szokásosnál szögletesebb kialakítás ez az elem, ami meg akarja különböztetni a többiektől a Gerber modelljét. Továbbá, a penge gerincén kimartak egy jelentősebb darabot az acélból, amit én ujjtámaszként értelmeztem. Ami azt illeti, a késnek ez a legjellegzetesebb eleme. Túlságosan is az. Oly annyira, hogy számomra kissé béna is lesz tőle a kés, jelentősen romlik a vizuális összhatás. De el kell ismernem, ettől igazán egyedivé válik a Ghoststrike, még ha – nekem – negatív értelemben is.
Adatok:
- Penge hossza a gumírozásig: 83 mm
- Élszalag hossza: 72 mm
- Penge vastagsága: 3 mm
- Penge legnagyobb szélessége: 27 mm
- Markolat hossza: 91 mm
- Markolat vastagsága: 5,5 mm
- Teljes hossz: 174 mm
- Kés tömege tokkal: 100 g
- Kés tömege tok nélkül: 50 g
A penge drop point kialakítású, Konkáv leélezés, élszalaggal, gyárilag borotvára fenve. Ez, a kiváló élezés, nagyon meglepett. A gyári élek inkább átlagosak szoktak lenni. Aztán az más kérdés, hogy meddig tart ez a vidámság. A 420 HC acél (több szén a sima 420-hoz képest, kb. a 440-A acélnak felel meg) nem sok jót ígér. Igaz, cserébe újrahúzni is könnyű. Az acél teljesen kerámia bevonatos. A pengetükör bal oldalán Gerber logó, jobb oldalán a gyártási hely (Portland, OR), fém jelölélés (420HC), és valamiféle gyártási szám (0870115 B1) olvasható.
A skeleton markolat acélja egy puha tapintású, gyémánt mintás felületet kapott, gumis anyag. Viszonylag jól tapad, bár nem olyan jól, mint egy lágy gumitól elvárnám. Ráadásul elég bizonytalan érzetű a gumi és az alatta lévő fém kapcsolata. Hangsúlyozom, hogy csak érzetre olyan, mintha egy erősebb szorítástól az acél szétvágná a borítást. Hogy a gyakorlatban miként teljesít, mennyire tartós, azt nem tudom. A markolat végén zsinór furat is található, annak, aki szereti. (Aki nem szereti, annak is ott van) Ahogy jellemző ezeknél az egy fémből kivágott, markolatborítás nélküli pengéknél, sajnos az ergonómia kompromisszumos. Egyszerűen túl keskeny a fogása, nem igazán kényelmes. Igaz, azt már megbeszéltük, hogy ez direkt ilyen, a könnyű súly, és a minél egyszerűbb rejthetőség érdekében van. Apropó rejthetőség. A termékhez gyárilag van egy üvegszálas nylon tok, ami ötletes, klikkes rendszerű pengerögzítést, és gyors előrántást tesz lehetővé. Bár mozgó alkatrész van benne, tartósnak tűnik. A tok alapból horizontálisan fűzhető övre. De a csavarok áthelyezésével vertikálisan is hordhatjuk a Ghoststrikeot. A Delux Kit azt jelenti, hogy ehhez a csomaghoz adnak egy neoprén anyagból vart applikációt, amit össze lehet dolgozni az üvegszálas tokkal. Így együtt, kapunk egy olyan hordozó
rendszert, amivel bokára rögzíthető a kis Gerber. Azt már csak mellékesen jegyzem meg, hogy a műszálas, vastag anyag alatt a bőr egyből izzadni kezd. Szóval hamar elég kellemetlen szagú lesz a tok ilyen hordás esetén. Persze mosni lehet. Az üvegszálas erősítésű tok, önmagában nyakkésként is használhatóvá teszi a terméket. Tehát a hordozhatóság valóban elég variábilis képes. Ez kétség kívül előny, plusz pont.
A Ghoststrike nem vészesen drága. Így akár jó vétel is lehet annak, aki kifejezetten rejtve hordható, könnyű pengét keres, amit ráadásul egyszerű élezni is. A hordozhatóság variálhatósága is mellette szól. A Gerber, mint márka, mára kissé lejáratódott, de próba, cseresznye, tartja az ősi, kínai mondás.