Amikor kibontottam a kés csomagolását, nagyon meghökkentem. A penge nem nyílik ki a markolatból 180 fokban, hanem csak olyan 120-130 fokban. Így első ránézésre karambitnak tűnik. De nem az, mert igazából a fő karambit jellegzetességek nincsenek meg rajta. Ugyanakkor a funkciója, a tervezés célja valami hasonló vágási eredmény elérése lehetett, mint a karambitok esetében. Ezt a markolat és penge kialakítást, ahogy egymáshoz képest szöget zárnak be, alapvetően késharcban képzett embereknek tudom ajánlani. Aki ilyen képességgel nem rendelkezik, az – szerintem – zavarónak fogja találni ezt a szokatlan ergonómiát. Tehát gyűjteménybe javaslom a megvételét – hisz szép darab -, vagy a Különleges Műveleti Zászlóalj Afganisztánba, vagy bármely egyéb tűzfészekbe akkreditált tagjainak.
A Ka-Bar TDI bicska tervezője az a John Benner, aki a komplett TDI Law Enforcement kés széria kitalálója, és vezető instruktora és igazgatója a Tactical Defense Institutenak. 30 év tapasztalattal rendelkezik a különleges rendőri alakulatok vezetésében és kiképzésében, szóval tudja, mit beszél.
Adatok:
– Penge hossza: 92 mm
– Penge vastagsága: 4 mm
– Penge anyaga: 5cr15MO
– Penge keménysége: 54-56 HRC
– Markolat vastagsága: 14 mm
– Markolat hossza: 122 mm
– Markolat anyaga: G10
– Teljes hossz nyitott állapotban: 190 mm (a markolat vége és a penge hegye közötti távolság)
212 mm (a markolat és a penge hossza összeadva)
Konkáv leélezés, élszalaggal, 15 fokos élszöggel. Drop point penge kialakítás, hamis fokéllel. A penge előcsalogatását nyitólyuk segíti, mely egyedi alakú, tehát se nem kör, se nem ovális. A kés kétkezes. A fekete zsebklipsz átszerelhető jobb és bal oldalra is, de mindkét oldalon csak tip up (a penge hegye felfelé mutat a zsebben) állásban csavarozható fel. A markolat tartalmaz öt darab, 7 mm átmérőjű kör furatot tartalmaz. Ennek funkciója tippem szerint design és kikönnyítés lehet, mert egyéb funkciójára nem jöttem rá. A grafit színű, bevonatos penge (a bakni is olyan színű, mint a penge) és a markolat találkozásánál, vagyis nyitott állapotban a penge púpján, csúszáscsökkentő bordák találhatóak, átgondoltam, jó helyen. Ilyen bordák vannak a markolat végén, alul és felül is, mind a linerekbe, mind a G-10-be marva. Ide ráfogva, tehát karambit szerűen tartva a bicskát, érjük el a penge legnagyobb hatékonyságát. Ez a fogás, a konkáv leélezéssel és némi szakértelemmel, nagyon mély és hosszú vágásokat eredményez. Szóval, nem tudom, miként mondjam finoman, de ez nem egy szalonnázó! A penge bal oldalán Ka-Bar felirat és a foldert tervező Tactical Defense Institute logója található. A jobb pengetükrön pedig a 2482-es modell szám, és a China felirat gravírozása olvasható. A markolat végén még egy zsinórlyuk is helyet kapott, bár ennek értelmét egy ilyen funkciójú bicskánál nem látom. Meglehet ez is inkább csak egy indokolatlan design elem.
A penge edzettsége nem túl extrém keménységű. Ennek – mint minden tulajdonságnak – vannak előnyei és hátrányai. Nem próbálhattam ki a kést, de azt gyanítom, hogy az éltartás nem az erőssége. Cserébe könnyen fenhető, ami bevetési körülmények között jó pont. A penge rögzítését egy frame lock igyekszik ellátni. A magam részéről ezt nem érzem a legjobb megoldásnak. Meglehet, csupán azért gondolom így, mert saját használatban a hátsó zárakhoz vagyok szokva. Azokat valahogy megbízhatóbbnak érzem. Ugyanakkor tény, hogy ez a keresztzár 2 mm vastag, szóval elég erős.
A termék Kínában készül, de jó minőségűnek tűnik, masszív darab. Nagyon jól tapadó, de nem túl durva textúrájú G-10 markolat, a kellően vastag penge, és a 2-2 mm vastag linerek tartósságot ígérnek. Ennek megfelelően a tömeg is jelentősnek mondható, 165 gramm.
Figyelembe véve a kés minden paraméterét, és ezt összevetve az árával, szerintem jó ár/érték arányról beszélhetünk. Az első bekezdésben említett két célcsoportnak mindenképpen.