Nemrég foglalkoztam itt a blogon a norvég Helle késgyártó egy termékével. Akkor óhatatlanul felvetődött némi összehasonlítás a Mora késeivel. Most a Morán a sor, hogy bizonyítson. Ha túrás, túlélős, bushcraftos, késes fórumokat olvasok, azonnal feltűnik két meghatározó cégnév. Az egyik az Opinel, a másik a Mora. Az Opineleket emlegetik, mint alap bicskát, ami mindenkinek kell, hogy legyen a zsákjában, zsebében, ha a természetbe megy, vagy egyáltalán. A másik – a fixpengés vonalon – a svéd Mora. Vajon mi áll ennek a megkérdőjelezhetetlen nimbusznak a hátterében?
Egy összetett dologról van szó. Ár, minőség, funkcionalitás. Mind a három szükséges a Mora elképesztő sikeréhez. Svédacélt kapunk, akár 5000Ft alatt. Ez olyan ajánlat, amit nem igazán lehet figyelmen kívül hagyni. A konkrét, általunk most vizsgált modell nagyjából 11 000Ft, ami még mindig bőven jó ár. Korábban több Mora megfordult a kezemben, de ez volt az első, amire azt mondtam, hogy nocsak…
Ha egy Mora kést használok, a gondom a tömeggel van. Pontosabban annak a hiányával. Én szeretem, ha a késeimnek van húzása, súlya. Kedveltem az Outdoor 2000 pengéjét, nagyon is. De hosszútávon képtelen voltam megbarátkozni a levegős plasztik markolattal. Aztán kaptam egy Bushcraft Blacket. Ennél már valami megváltozott. Masszívabb markolóhatás, és némileg nehezebb mancsfertály. Határozottan kellemesebb – számomra – használhatóbb érzés töltött el, mikor kezembe vettem. Megvolt a kritikus tömeg! Fájt is érte a szívem, mikor el kellett adnom. Fiatal voltam, kellett a pénz. 🙂
Adatok:
- Penge hossza: 109 mm
- Penge vastagsága: 3.2 mm
- Penge szélessége: 23 mm
- Penge anyaga: Szénacél
- Markolat anyaga: Gumi
- Markolat szélessége: 23 mm
- Súlya: 163 g
- Teljes hossza: 232 mm
- Keménység: 56-58 HRC
A penge magas széntartalmú acél, fekete bevonattal (Black elnevezés). A bevonat volfrám DLC (Diamond-like Carbid), vagyis egy gyémántszerű tulajdonságokkal bíró vékony réteg, amit leginkább acél és titán felületekre használnak.
- Vickers keménysége : 3000 Hv
- Surkódási tényezője : 0.01
- Jellemző vastagsága : ~ 0.002 mm
Ezek igen jó adatok. Azok kedvéért írom, akik nem kívánnak elmerülni a bevonatok kusza világában. Ettől függetlenül nem árt, ha használat után áttöröljük egy kis olajjal az acélt. Meghálálja.
Formára módosított clip point, skandináv éllel. Gyári él szépen borotvál. Előnye ennek a formának, hogy elég könnyen élezhető. Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy ha élezni kell, akkor azon a szakaszon le fog jönni a fekete bevonat. Ennek a felületkezelésnek több szerepe van. Az elsődleges, hogy védje a szénacél pengét a
rozsdától. Aztán vitathatatlanul vagány lesz tőle a kés. Nem fog csillogni napsütésben, bár ez inkább katonai felhasználásnál lenne érdekes. Míg a bevonat rajta van, könnyebben is tisztítható a fém. A penge bal oldalán nincs felirat, mindent a – svéd egyszerűség jegyében – jobb pengetükörre tettek. Ott látható a Morakniv embléma, hogy svéd gyártmány a termék, és van még fémjelölés is, legalábbis olyan szinten, hogy szénacélról van szó. A gerinc bármely szakaszán – egy bushcraft késtől ez a minimum – kiválóan indítható a szikravető.
A markolat gumi, de jól eltalált keménységű. Hidegben és nedves körülmények között is megőrzi kiváló tapadását, nem válik rideggé. A pengetüske kb. a markolat 2/3-ig tart. Egy zöld színű, kemény műanyagba van ágyazva. Ezt öleli körbe a jó fogást biztosító gumis rész.
A gyári toktól itt sem vagyok elájulva, de ez érvényes az összes Mora műanyag tokra. Leképezik a skandináv egyszerűséget, de… Olcsó szükségmegoldásnak tartom őket, amit minél előbb ki kell váltani valami pofás és funkcionális custom tokkal. Ez lehet akár kydex vagy valami szép bőr. Ezekre számtalan példa fellelhető a neten.
Ami igazán jó ebben a késben, hogy lehet szívfájdalom nélkül használni. Ütheted, vághatod, kalapálhatod, akár el is hagyhatod, nem fogsz sírni, hogy elveszett az 50-60 ezres késed. Veszel egy újat, és mehet minden tovább. Tehát ár/érték arányban verhetetlen a low budget kategóriában. Akinek nem attól lesz merevedése, hogy egy havi minimálbérnyi érték lóg az oldalán, mikor belép a bokrok közé, annak ez kiváló fő kése lehet, ha szerez hozzá egy jobban használható tokot. Én például az egyik legjobb választásnak tartom prepper készenléti csomagba (BOB). De aki nem szögletes bushcraftos, csak egy túrázó ember, annak is jól jöhet olykor-olykor. Részemről – mindenképpen – ajánlott termék a Mora kínálatából.
Most úgy néz ki, hogy nekem is összejön egy új példány. Már várom… 🙂
…a kis súly ott fog számítani, amikor nem kiviszed a kocsival a kést a bozótba fényképezkedni, hanem trekkingelsz az erdőben több napig. Ott nagyon nem mindegy, hogy fél kiló lóg az oldaladon, vagy 163g, ami ugyanazt tudja (enni, inni, ütőfázni), (kávét felszolgálni és wifin csatlakozni bármihez), mint a fél kilós gyesznó nagy böllérkés. 🙂
Ja, mert Te is ezt vitted a kéktúrára magaddal nem a 36 dekás, 27 centis Bushwalker-t. Mert ez könnyű és szép.
…mert akkor még nem volt Morám 🙂 Most már azt viszem mindenhova.