Sajnos a következő cikk sem az én elmém szüleménye, de maximálisan illik a profilomba valamint én forgalmazom. Mindenképpen hiánypótló poszt, ajánlom minden túrázó, és természetimádó figyelmébe.
A Pentagon S.A. BDU shortjával szervezett kedvező tapasztalatokat
követően, szinte törvényszerű volt, hogy más terméküket is kipróbálom.
Nagyon igyekszem felesleges dolgokat nem vásárolni. Ezért mindig alaposan felmérem, hogy igazán szükségem van-e valamire. Visszatérő problémám volt túrázásaim során, hogy meleg időben miként oldjam meg a víz utánpótlásomat. Mivel a helyi vízvételi lehetőségek jellemzően bizonytalanok, vagy egyáltalán nincsenek, ezért akkor érzem magam felkészültnek, ha a teljes útra szánt vízmennyiség velem van, plusz még egy kis tartalék. A hőmérséklet emelkedésével együtt, exponenciálisan emelkedik az emberi test vízigénye. Már 0,5%-os vízhiány esetén szomjúsággal jelez szervezetünk. 10%-os vízhiány esetén komoly működési problémák lépnek fel. 15-20%-os dehidratáció esetén beáll a halál. Mivel e nemes, éltető nedű adott súlyú, amin nem tudunk változtatni, ezért csak az átgondolt logisztikai tervezés segíthet rajtunk. 35 fokos kánikula esetén, egy felnőtt férfi 24 órás vízigénye, tartós menetelés, napon való tartózkodás esetén, kb. 4-5 liter folyadék, alapvetően víz. Én jellemzően 20-30km-es erdei barangolásokon veszek részt, amik hozzávetőleg 6-8 óra gyaloglást, szabadban való tartózkodást jelentenek. Tehát, erre az időre és távolságra, a vízfogyasztásom – ha nem szeretnék szomjazni -, akkor 1,5 liter. Ha számolok 0,5 liter tartalékkal is, minden eshetőségre, akkor 2kg tömegű vizet kell magammal cipelnem. Ez jelentős súly, ha nem csak a kamrától a konyháig kell elvinni. A túrák, szabadtéri programok, ettől nagyobb távolságot, illetve hosszabb időt szoktak igényelni. Néhány kilométer megtétele után, minden egyes plusz gramm, komoly súllyal esik a latba. Eddig PET palackokkal oldottam meg a vízszállítást. Ezek ugyan könnyűek, de megnehezítik a hátizsákban a megfelelő súlyelosztás kialakítását, ami viszont alapvetően befolyásolja komfortérzetünket egy túra során. Arról nem is beszélve, hogy ha szomjasak leszünk, meg kell állni, ki kell pakolni a zsákból, majd az egészet vissza tuszakolni. Mizéria. De, ha kívül helyezünk el egy kulacsot vagy palackot, övre, vagy a zsák külső zsebébe, még akkor is kell számolnunk a kapacitás problémával, illetve az egyenlőtlen és a fogyasztás függvényében változó súlyelosztási problémával. Itt jön a képbe legújabb Pentagon S.A. termék beszerzésem, amit most is a hidegfem.eu webshopból rendeltem.
Választásom – a fenti problémakör kezelése érdekében – a Hydratin Backpack 2.0-ra esett. Ez tulajdonképpen egy camel bag, vagy vízhordó hátizsák. Ezek a zsákok nem egyszerűen tárolják a vizet, hanem úgy oldják ezt meg, hogy a lehető legkényelmesebben hordjuk a terhet, optimális legyen – a fogyasztástól függetlenül – a súlyelosztás, illetve kényelmesen ihassunk, akár menet közben is, a zsákban való pakolászás, keresgélés nélkül.