Üdv és Sziasztok!
Rövid időre sikerült egy kicsit kezembe fogni a már címben is szereplő foldert. Ingerszegény környezetben tudtam egy kicsit fotózni és tapizni, és ezen tapasztalataimat szeretném megosztani veletek.
Lionsteel késmanufaktúra egyre jobban felfelé ívelő ágban van. Tudomásom szerint az első megrendelésre készített kését a Spyderconak készítette el Lionspy néven fut ami nem volt más mint egy „spájderkósított” SR-1 ami a saját modelljük. Azóta sorra gyártja, és persze tervezi a késeit különböző cégek számára.
Miért e rövid bevezető? Mert a Pohl Force is belépett azon cégek sorába akik bizalmat adtak ennek a „kis” olasz cégnek, és a legújabb késeit velük terveztette, és gyártatta le. Ennek vannak előnyei és hátrányai is. A régi típusok igazi kemény taktikai vonalat képviseltek, és jóval olcsóbb kategóriát képviseltek. Az újabbak rettentő szépek, kifinomultak, mondhatni nagyon drágák lettek és szerény véleményem szerint már nem azt a stílust képviselik mint eddig. Hogy ez most jó vagy nem? – döntse el mindenki saját maga.
A Mike One Outdoor csomagolását tekintve a minimal design jellemző. Snassz mezei fehér kartondoboz melyen pecsétek illetve cégjelzéses matrica található. Szokásukat megtartva a termék sorszámozott mely a dobozon is fel van tüntetve. A késhez jár még egy kis tok valamint egy matrica is.
A kés egy tipikus EDC ( every day carry ) méretű eszköz – sajnos nem a magyar jogszabályoknak megfelelően.
- Penge hossza: 95 mm
- Penge vastagsága: 5 mm
- Penge felülete: Szatén
- Penge anyaga: Niolox
- Hegy kialakítása: drop point
- Markolat anyaga: G-10
- Súlya: 160 g
- Teljes hossza: 220 mm
- Zárszerkezet: Frame lock + RotoBlock
Markolat G10-ből készült és mondhatni magában foglalja a távtartó szerepét is. Felülete Anso mintás, végén zsínórfurat található. A klipsz csak két állású, jobb-balkezeseknek kialakított hegy fenn állásban.
A penge acélja Niolox, (annyit találtam róla, hogy ez egy D2 acél módosított verziója, nagyon finom szemcseszerkezettel, de nagyon hasonló tulajdonságokkal) újvájat innen sem hiányozhat. Nem tudom miért ragaszkodnak annyira hozzá de szerintem igen veszélyes tud lenni – akár egy kicsit keményebb munka esetében is.
A pengeháton a markolat tövében egy rövid kis bordázott rész található mint hüvelykúj támasz.
A zárszerkezet egy titánból kialakított frame lock zárszerkezet amit egy RotoBlockkal kombináltak ami lényegében nem más mint egy zár amivel fixálni lehet a pengét akár nyitott akár zárt állapotában. A felület kialakítása itt is Anzo mintát követi – természetesen a két oldal szimmetrikus kialakítású.
A kés nagyon ott van. Ritkán látok ennyire szépek kialakított és megtervezett eszközt. Végre eltalálták a méretet is. Régebbi típusokkal mindig az a bajom, hogy a nagy az nagyon nagy – a kicsit meg kicsi.
Mi az amit én változtatnék esetleg a bicskán? Az árat kicsit alacsonyabbra lőttem volna be, bár tudom, hogy ezt a modellt már más rétegnek készítették mint a régebbieket – és egy új kategóriát alkottak maguknak Pohl Forcék. Ha már ilyen magas árat kérek érte, valami „menőbb” acéllal készíteném, valamint nem biztos, hogy annyira ragaszkodnék az újvájathoz.
Egyébként valami fantasztikus, hibátlan és gyönyörű, de minek ragaszkodunk ahhoz a choilhoz annyira?
Maradok tisztelettel:
Sztrakkay aka syaky
Meglepőnek tartom hogy kiadta a kések tervezését a Dietmar Pohl a kések gyártója.(Több mint 60 tömeggyártásban készült kés tervezésében vett rész a Solingennél eltöltött 14 év alatt)a saját márka létrehozásánál a különleges erőkkel GSG9, SEK, Kampfschwimmer, Fernspäher, KSK, Fallschirmjäger, SWAT, Marines Force Recon, London MET Police,karöltve és ezen felhasználási területekre koncentrálva tervezte a jelentős részben tankhámozó késeket.Közgazdasági végzettségű ugyan de civilként számos katonai kiképzésen vett részt SWAT,Virginiai bajonett és késharc oktatás,San Diegoi US Marine Forc stb,tehát kb valamilyen sejtése van arról hogy milyen elvárásoknak kell megfelelnie egy késnek.Egy darab 1 euróssal lehet a pengét meghúzni ha kilazulna vagy bármilyen okból bontani kellene a kést stb.Én úgy gondolom hogy a borsos ár egyik oka ezek a tények konkrétan maga a név és ami mögötte van.A D2 acélról ill annak variálásáról számomra olyan érzés mint ha halászléről lenne szó de Sopronban,Győrben,vagy Szegeden is máshogy készül tesznek bele ezt azt vagy éppen nem a lényegén nem változtat halászlé az így is úgy is.Én így látom,és korábban már írtam külföldieknek akik kicsit nem figyelnek oda 1300-1500 eurot is megkeresnek különböző német,osztrák késes portálokon nehezményezik az árát és kivétel nélkül a penge anyagára hivatkoznak d2 szerszámacél,eke vasnak való…
Nem adta ki a kezéből, mert Ő is tervez. Csak rájött arra, hogy Lionstellel készíttetni késeket manapság igen kifizetődő dolog – bár a lécet kicsit magasra helyezték.