A norvégokat folyton összekeverik a svédekkel. Azonos félszigeten élnek, hideg van náluk, jól síelnek, persze, hogy összekeveri az ember. Ott van a kultikus Carpenter film a 80-as évek elejéről, a The thing. Ott is van aki keveri a svédeket a norvégokkal, akarom mondani, éppen fordítva. 🙂
De beszéljünk inkább erről a késről, a Helle Aldenről. Alden egy sziget neve, nem messze a Helle gyártól. A halászok hazatérőben ezt a helyet látják meg először, és tudják már biztonságban vannak, hazaértek.
A Helle rengeteg laminált pengét készít. Az Alden pont nem ilyen. 12C27 rozsdamentes acél, szóval jóféle. Amikor még a Fallkniven gyárat kérdeztem, hogy miért erőltetik a laminált pengéket, arra hivatkoztak, hogy így a penge kedvezőbb tulajdonságokkal bír több téren. A 420-as kétoldali penge laminátumok adják a rugalmasságát, növelik a rozsdával szembeni ellenállását, míg a középen elhelyezkedő mag, maga az él, pedig nemes acél, az éltartás miatt. Ez a technológia állítólag 20% plusz erőt ad a késnek. Biztosan így van. Azért én ettől nem dobom el a full VG-10-es S-1-et. 🙂 Azt gondolom, hogy ha nem laminált egy svéd acél, attól még kiváló. Az északiak úgy igyekeznek késeket készíteni, hogy azok egy életen át társai lehessenek a természetet járó embernek. Mit mondhatnék, jó úton haladnak…
A kést Gunnar Lothe tervezte, még 2009-ben. A markolat természetes anyag, fa. Méghozzá egy sajátos nyírfa. Némi gondozást igényel. Szárazra törlést, ha használat közben nedvesség érné, illetve néha célszerű vaxolni. A gyári bőrtok finom illatú, valódi bőr, de nekem a kidolgozás minősége annyira nem tetszett. Kicsit el van csúszva az összeillesztés, picit túlfolyt a ragasztó, stb. Olyan, mintha technika órán készítette volna egy ügyes kezű 8.-as, amatőr. Használható, de ezért az árért már jobbat várna az ember. De mint már többször írtam, a gyári tokok csak ritkán érik el a custom tartók minőségét. Ide sem árt egy magyar bőrtokos mester áldásos munkája. Mindenesetre a gyártó azt javasolja, hogy szobahőmérsékleten, kíméletesen szárítsuk ki, ha elázna, illetve időszakosan impregnálni (zsír, viasz) is kellene a hosszú élettartam érdekében.
Adatok:
- Penge hossza: 105 mm
- Penge vastagsága: 3 mm
- Penge szélessége: 27 mm
- Penge anyaga: Sandvik 12C27
- Markolat anyaga: Nyírfa
- Markolat hossza: 130 mm
- Markolat vastagsága: 21 mm
- Súlya: 145 g
- Teljes hossza: 235 mm
Az él, nem túl meglepő módon skandináv. Minden alkalommal megdöbbent és csodálattal tölt el ezen éltípus egyszerűsége, ereje, és hihetetlen vágóképessége. Bármilyen furán is hangzik, egy ideje kezdek átállni ilyen pengékre a konyhában is. A pengeforma drop point, flikk-flakktól mentesen, ahogy azt az északiaktól megszokhattuk. A penge oldalai olyanok, mint egy tükör (tükör polír). Látványos, de fotózni kriminális. A markolattüske végig ér a fa markolaton, és egy érdekes megoldással, rézpersellyel rögzül a markolat végébe. Gyakorlatilag ki van ékelve. Egyszerű megoldás, ami jól érzékelhetően a népi hagyományokban gyökeredzik. Ez a megoldás annyira manufakturiális, hogy szinte már giccsesen szívmelengető. Feliratozás csak a penge jobb oldalán található. A Helle logó Norvégia kiegészítéssel, és a típus neve. A markolat egyébiránt rendkívül szép. Kellemes, meleg fogású. jó az illata, különleges a mintázata. Rendkívül finomra van csiszolva a felülete, mintha kerámia lenne, de annak a hidegsége, ridegsége nélkül. A fém ujjvédő finoman illeszkedik a penge és a markolat közé, kellemes átmenetet képez közöttük. Hasznos funkciójáról nem is beszélve. A kés megjelenésre igazi gyöngyszem.
Bevallom, sokáig gondban voltam ezzel a késsel, mert nem értettem miért drágább, mint egy Mora, noha használati értéküket azonosnak vélem. Aztán lassan rájöttem, hogy mint a vásárlásoknál általában, itt is emocionális döntések játszanak szerepet. A Helle és a Mora pengéi nem igazán térnek el egymástól. De míg a Mora az olcsó tömeggyártás mellett tette le a voksot, addig a Helle igyekszik termékeit élettel megtölteni, azt sugallni, hogy ezek közelebb visznek a természethez. Handmade, írják le sokszor. A gyártó szerint 45 műveleten megy át egy kés, mire csomagba kerül. Azt meg ugye – a kézi munkát – meg kell fizetni, itthon is. De használhatóság szempontjából olyasmi ez – nagyjából – mint a Skoda meg a VW. Ugyan azt veszed, és mégse ugyan azt érzed. A Helle Alden nem vág szebben, jobban, mint egy Morakniv, de az érzés más, mikor ez van az oldaladon. És mint tudjuk, az élmény megfizethetetlen, a többire meg ott a Mastercard…