Ez a tukán bizony nem repül. Ellenben a névadó madár alakja jó közelítéssel rá illeszthető. Nem vállalunk nagy kockázatot, ha azt vélelmezzük, hogy ez az eszköz bizony egy egzotikus szárnyasról kapta a nevét. Akit bővebben érdekel a tukánok élete, mert nagy barátja a madaraknak, bár még csak verebet látott, nos az keressen rá a neten, mert ott egyből kiderül, hogy nagy az Isten állatkertje…
A Böker Toucan egy hibrid eszköz. A tervező – Jared Price – elképzelése az lehetett, hogy a nyakkések kis méretét, könnyűségét, hordozhatóságát kombinálja, egy multi eszköz funkcióival. A koncepció nem is rossz. Persze, mint a hibridek általában, elég kompromisszumos a dolog. Tehát késnek nem elég késszerű, multi eszköznek pedig nem elég sokoldalú. Az egésznek a kulcsa a méret. Egyszerűen olyan kicsi, hogy korlátozott a hasznos felület rajta. Ennek következményeként a penge rövid, és a
Sheepfoot kialakítás okán még jobban leszűkülnek a lehetőségek. Gyakorlatilag vágni, inkább kis metszéseket ejteni lehet vele. Ezt segíti a bordázott hüvelykujj támasz és a két ujj számára kialakított holkerek. Szúrás kizárt, hisz nincs hegye. Ugyanakkor, ha valaki gyakran bont dobozokat, vág át zsinegeket, ragasztószalagot, műanyag pántot, akkor jól jöhet a kis Toucan a nyakban lógva, vagy a zsebben lapulva.
Ami a funkciókat illeti, van tehát egy él. Integráltak bele szeghúzót és mini pajszert (!). Nincs előttem a szituáció, amikor ezzel akarnék szeget húzni, de soha nem lehet tudni. A feszítővas rész, hát… Ahhoz ez a szerszám túl rövid, nincs erőkar, hogy komolyat lehessen vele reccsenteni. De mondjuk, ha szét akarok szerelni egy kisrádiót, ami nem csavaros, hanem összepattintós, akkor megint csak jól jöhet ez a dolog. Bár felmerülhet a kérdés, ki szerel szét manapság kisrádiót, vagy kinek van egyáltalán hordozható rádiója? Gyermekkoromban divat volt az ilyesmi, gyakran lehetett jó munkásembert látni Sokol rádióval a fülén, de manapság vannak egyszerűbb módszerek zenehallgatásra és a információhoz jutásra. Esetleg titkos ügynököknek, magánnyomozóknak – bár nekik nem legális – hasznos lehet, ha poloskát akarnak telepíteni ide-oda. Csak szétpattintanak valamit ezzel a kis feszítővel, aztán mehet bele az elektronikus bogár. De lépjünk tovább, mert vannak itt még rejtett tartalékok! Például az elmaradhatatlan sörnyitó funkció, és a kiírthatatlan egyhornyú (ma már a lehető legkevesebb csavar ilyen) csavarhúzó.
Az egész szerkezet 440 C acélból készült, komoly vastagságú, kőmosott felületű anyag. A penge rész esetén konkáv leélezést alkalmaztak, élszalaggal.
A gyárilag adott kydex tok elsőre megijesztett. Azt hittem szétesett a kezemben. Aztán rájöttem, hogy úgy vehető csak ki belőle az eszköz, ha nyitott az oldala. Fura, de meg lehet szokni. A tokhoz lánc is jár a csomagban.
Adatok:
- Penge hossza: 2.6 mm
- Penge vastagsága: 5.0 mm
- Penge és az egész eszköz anyaga: 440 C
- Súlya: 38 g
- Teljes hossza: 77 mm
Nem titkolom, jómagam nem vennék ilyen eszközt, mert nem tudnám kihasználni. De létezik az a munkakör, felhasználási terület, ahol ez a kétség kívül masszív, tartós szerszám jól teljesíthet a hétköznapokban. Továbbá emlékszem, 1-2 éve olvastam egy prepper fórumon, hogy többen szerettek volna ilyesmi multi toolt. Kérésük meghallgattatott.