Üdv!
Aki esetleg pimpelni -tuningolni, átalakítani- szeretné kése pengéjét, annak egy kis segítség Németh Antal tollából.
Tisztelettel:
Sztrakkay aka syaky
ui: ez csak egy tájékoztató, a leírtakért semmifajta felelősséget nem vállalok!!!
Üdvözlök Mindenkit!
Mikor feltöltöttem az első fotómat a Hidegfém facebook oldalára egy általam savazott késpengéről, még nem gondoltam, hogy ennyi kérdésre kell majd válaszolnom. Sokak fantáziáját megmozgatta az a kép, volt aki hozzászólás formájában próbált információhoz jutni, de a privát üzeneteim száma is meghatványozódott. Syaky nyitotta fel a szemem, miért ne írhatnám le a blogjába a tapasztalataimat? Ne értsetek félre, magam is csak nem régen kezdtem el foglalkozni ezzel a módszerrel, így csak egy arasznyival járok előttetek, akik most először szeretnék kipróbálni ezt nagyon kreatív elfoglaltságot. Terveim között szerepel egy cikksorozat, mely keretében nagyon sok érdekességet szeretnék nektek bemutatni kések és más EDC felszerelések egyedivé tételével kapcsolatban. Nem húzom tovább az időt, vágjunk is bele.
Amikre feltétlenül szükségetek lesz:
- * egy feláldozható kés (ne drága típussal kezdj!)
- * TN 150 Gyorsmarató/Vasklorid (elektronikai boltokban kapható, kb 5-600 Ft egy üveg, ami több alkalomra elég)
- * Torx kulcs készlet (vagy ami éppen a bicska szétszedéséhez kell)
- * Körömlakk, körömlakk lemosó és vatta
- * Alkoholos tisztító, ablaktisztító a zsírtalanításhoz
- * Akkora üveg vagy műanyag edény amibe a kés állítva bőven belefér
- * Tiszta rongy vagy papírtörlő, esetleg WC papír, papírzsebkendő
- * Darab drót vagy gémkapocs
Opcionális:
- * Lakkfilc vagy alkoholos filc
- * Műszerolaj
- * P1000 vagy finomabb szemcsézetű csiszolópapír
A legelső dolog, hogy megszabadítsd a késpengét a felesleges dolgoktól, mint például a markolat és nyitószemölcs. Ha ezzel megvagy, alaposan zsírtalanítsd le! Ez rendkívül fontos! Ezután már ne nyúlj puszta kézzel a pengéhez! Ha mozgatni akarod, akkor egy darab papírtörlővel fogd meg.
Mivel a maratás során a kés veszít a fizikai méreteiből, ezért a lényeges, hogy levédd a penge azon a részeit, amelyek a kés hibamentes működéséhez kellenek. A legfontosabb a tengely körüli pontok, itt a levédendő részt az alátét körberajzolásával tudod pontosan meghatározni.
Ha megvan a pontos méret, akkor le is kenheted a körömlakkal. Ha még nem mondtam volna, ebben a játékban a körömlakk lesz a barátunk. A szabályok egyszerűek, ahol nincs körömlakk azt meg fogja marni a vasklorid, azt pedig semmi esetre sem szeretnénk, hogy a mechanikus részek sérüljenek. Illetve van még egy láthatatlan játékos, mégpedig a zsír (olaj). Ez szintén gátolja a savat, de biztos, hogy nem ott ahol azt szeretnéd.
Amennyiben keresztzáras a kés, másik nagyon fontos pont a penge zárszerkezettel érintkező része, ezt kend telibe, mert egy esetleges bemaródás esetén a zár nem éri el a pengét, ezáltal az „kotyogni” fog nyitott állapotban.
Ha megvagy a kritikus részekkel, még egy dolgot érdemes lemaszkolni, mégpedig a vágóélt, ezzel megkíméled magad egy fárasztó élezéstől. Ezután szabadjára engedheted a fantáziádat. Mindenképpen azt javaslom, hogy ne kövesd az én egyszerű „foltos” mintámat. Neked ennél biztos nagyobb a fantáziád, ha mégsem, akkor az interneten számtalan mintát találhatsz.
Ha mindkét oldallal megvagy, nincs más dolgod, mint egy gémkapocs segítségével beleengedni a vaskloridba a pengét.
Pár perc után már egyértelműen látszik a sav hatása.
Azonban, ha igazi domború, vésett díszítést szeretnél, akkor érdemes várni legalább 30 vagy akár 60 percet. Hogy pontosan mennyit is, az függ a sav állapotától (mennyire használt, milyen a hőmérséklete) és a penge anyagától. Én általában negyed óra után kiveszem a pengét és ellenőrzöm az állapotát, majd ezt ismétlem 5-10 percenként.
Ennél a módszernél akkor ér véget a savazás, ha a penge leginkább egy elrozsdált régészeti leletre hasonlít. Persze ez csak a látszat. Mosd le tiszta vízzel, töröld szárazra és távolítsd el a körömlakk maradékát. Ha mindent jól csináltál, akkor egy kicsit „nyers”, de egyértelműen domború díszítésekkel ellátott késpengét tartasz a kezedben.
Innen már csak egy mozzanat, hogy elkészülj első maratott késeddel. Nincs más dolgod mint az finoman feszített csiszolópapírral telibe csiszolni a penge mindkét oldalát, egészen addig amíg a fényes felületek között a savazott felületek is elkezdenek megkopni. Ha ezzel megvagy, rakd össze a kést és gyönyörködj a művedben, vagy ha érdekel más véleménye is, akkor fotózd le, és töltsd fel a Hídegfém facebook oldalára.
Én biztos megnézem!
Írta: Németh Antal
Fotók: Németh Antal
Köszönet ! Hasznos tanács és leírás !