Arra gondoltam, hogy mivel a múlt héten egy olyan késről írtam, ami olcsó, s mindenkinek van, most is megmaradok az alacsony árkategóriában, de egy ritkább kést keresek valamelyik fiókban. Találtam is kettőt egy szerintem méltatlanul mellőzött gyártótól a Herbertz-től.
Ejtsünk megint pár szót a gyártóról, aztán nézzük a késeket!
A C. Jul. Herbertz cég pontosan 150 éves múlttal rendelkezik. Ez is egyik apropója volt a választásomnak. 1868-ban Carl Julius Herbertz alapította a céget a Solingenbeni Klingerstand-ban, a Kések Városában
Jelenleg ötödik generációban a családi vállalkozás. Az alapító egy élező mester és késkészítő volt.
Klaus Hartkopf építette újra a lerombolt gyárat a 2. világháború után, amelynek hatására folyamatosan növekedett az ügyfélkör, és megnyerte az első nagyobb ügyfeleket is Dél-Németországban, majd az összes többi területen a német és más európai országokban. A cég mottója szerint: „Nincs semmi, ami nem javítható” Herbertz különös hangsúlyt fektet a minőségre és a kiegészítő szolgáltatásokra.
A folyamatos termék bővítések és fejlesztéseknek köszönhetően a C. Julius Herbertz cég mára Európa egyik vezető vállalatává vált a sport, outdoor, szabadidő, a vadászat és gyűjtő kések profiljában.
Nézzük az első alanyunkat, ami a nem túl beszédes 100908 nevet viseli.
Amint látható ez egy marokkés. Nagyvadak nyúzásához egyes iskolák régóta előszeretettel használnak marokkéseket. Aztán ezek a marokkések kis „szteroid kezelés” után átkerültek a harci, önvédelmi kések osztályába is. Van-e ma nálunk létjogosultsága egy ilyen késnek. Az önvédelem terén biztosan, hiszen a kés még pontosan „legál” méretű, de ennek ellenére elég elrettentő. Kialakítása révén pedig nagyon jól rejthető.
De én érzem a létjogosultságát egy hatalmas „páncélos” vadkan nyúzása esetén is, amikor a szügyi, szügyhasi páncélt kell úgy eltávolítani, hogy a bőr feldolgozható maradjon. Ott még az él kialakítása is indokolt.
A második alanyunk már-már izgalmasabb nevet visel. Ő a 117307-es modell.
Ez a modell, szintén egy nyúzó kés, szintén legál méret, de már az egyszerű, patentos bőrtok helyett egy sokkal „taktikaibb” tokot kapott.
Fogára nagyon kényelmes és biztos, nyúzásra kiválóan használható. A taktikai tokot én indokolatlannak érzem, mivel ennél a késnél én sem a harci, sem az önvédelmi felhasználást, fogásmódot nem látom. Hegye alig van, a kialakítása a nyúzandó bőr védelmére viszont kiváló
Ami közös, s ami eltér a két késben:
Mindegyik 55 körüli HRC-re beállított 420-as acélból készült, csak a felületkezelésük más. A marokkés polírozott, míg a másik gyönyfúvott. A Marokkés pengevastagsága 3.6 mm, míg a117307-es modell pengéje csak 3 mm vastag. A marokkés kapható volt sima, élszalagos leélezéssel is. Az ára mindkét késnek még 4 számjegyű.
Gecsa