Blue Nióbium. Ugye milyen futurisztikusan hangzik? Mintha egy sci-fi film címe lenne. Az innovatív technológia jelen van benne, legalábbis, ami ennek a bicskának az acélját illeti. CPM S110V. A blog poszt címe amúgy egy szójáték, egy reflexió arra a szerintem óriási poénra, amit a Spyderco elkövet, amikor ráírja a késeinek gyártási helyeként, hogy a Föld bolygón készülnek. Golden, Colorado, U.S.A. Earth. Zseniális! 🙂 Én a helyükben még azt is ráírnám, hogy Sun Solar System, Milky Way, Alpha Quadrant, Universe. Ez így még pontosabb lenne, és az UFO-k is jobban képben lennének, ha ilyen bicskát vennének az ecseri piacon. Gondolom ők is adnak rá, hogy milyen származási helyű, minőségű cuccal dolgoznak. Az amerikaiak elég fura egy népség. Persze csak hozzánk képest.
Adatok:
- Hossz csukott állapotban: 118 mm
- Hossz nyitott állapotban: 204 mm
- Penge hossza: 86 mm
- Penge vastagsága: 3,2 mm
- Penge szélessége: 33 mm
- Él hossza: 73 mm
- Penge anyaga: CPM S110V
- Markolat anyaga: FRN
- Markolat vastagsága: 11 mm
- Tömege: 82 g
A penge acélja itt az igazi különlegesség. A CPM S110V porkohászati acél, ami elképesztően finom szemcseszerkezetének és a hozzá adott szokatlan ötvözőknek (pl: nióbium) köszönhetően brutálisan kemény, ellenálló. A gyártó az igényeknek megfelelően be tudja állítani a fém keménységét, de ezek mind 60 HRC (akár 64) feletti értékek. A korróziónak is magas szinten ellenáll, kiváló éltartó, ahogy egy szuper acéltól el is várjuk. Persze, ebből adódóan az élezés nem egyszerű történet. De hát valami, valamiért. A gyári él – természetesen – borotvál, méghozzá nagyon látványosan, könnyedén. Kár, hogy a penge hossza átlépi a hazánkban kritikus szintet, különösen azért, mert az élhossz, még jogszabálynak megfelelő. De a levél forma penge, mely számtalan Spyderco terméken visszaköszön, bizony ilyen adatokat termel, hisz a geometriát nem lehet becsapni. Leélezése egyenes, élszalaggal. Finoman recézett choil és szintén recézet felső ujjtámasz segíti a fogást, illetve kényelmesebbé, stabilabbá teszi a használatot.
A zárszerkezet sem szokványos. Nyitáskor egy csapágygolyó állja útját a penge visszabicsaklásának. Ezt egy rugó ellenében hüvelyk és mutató ujjal kell visszahúzni – a retesz mindkét oldalon megtalálható -, hogy a pengét be lehessen hajtani a helyére. A hajszálrugó miatt nem érzem annyira tartós (szubjektív vélemény) megoldásnak, mint egy hátsózárat, de mindenképpen kuriózum. A Manix 2 modellek acéltól függetlenül ezzel vannak szerelve. A Spyderco védjegynek számító nyitó lyuk segíti az egykezes nyitást.
A markolat a Spyderco által előszeretettel használt FRN, azaz üvegszál erősítésű nylon (Fiberglass Reinforced Nylon). Én a helyükben kerülném, mert megítélésem szerint nagyon gagyi hatású műanyag, de hát engem még nem kérdeztek meg. A mintázat (Bi-Directional Texturing) egy kora középkori pikkely struktúrás bőrpáncélra emlékeztető, elég érdes, de a tenyeret azért nem bántó felület. A célnak megfelel. Mindkét oldalon bele fröccsöntötték a Spyderco pókot is, ami elég vásári hatást kelt, de úgy sem nagyon nézegetjük, szóval együtt lehet vele élni. A drót klipsz, mely a zsebben való hordást hivatott elősegíteni, jobb és bal oldalra is átszerelhető, de csak tip up (a penge hegye felfelé áll a zsebben) állásban. Ez nem is baj, hisz ez az egyetlen értelmes bicska hordási mód. Ahogy a termék nevéből is látható, itt a markolatpanelek mélykék, sötétkék színűek. Linerek nincsenek, hisz ez a lightweight széria. Ez ugyan nem kedvez egy bicska stabilitásának, ellenben a tömegére jótékony hatással van. Akinek ez utóbbi számít, nevezetesen, hogy ne húzza a nadrágját a folder, akkor ez a széria a jó választás. Igazán pehelykönnyű, egész napos viselés során sem érzékelhető a jelenléte.
Spyderco Manix 2 Dark Blue Lightweight 110VA Manix 2 Dark Blue Lightweight 110V összességében egy jó kis bicska. Mérete – használatra – megfelelő, nem túl brutális, de nem is gyerekjáték. Az acélja, éle, éltartása egy kéjmámor, és ez a lényeg! A markolata… hát az FRN, de ez a Spyderconál mindennapos dolog, ők szeretik. A golyóscsapágy zárat hamar meg lehet szokni. Ha sokat vagdosol, vagy legalábbis fontos számodra az éltartás, lényeges, hogy ne legyen nehéz a szerszám, ha nem feszegetsz vele semmit, akkor kifejezetten ajánlott a termék.
Az árról, az árakról úgy általában. Egy ismerősöm azt mondta, ő nem venne drágább árfekvésű kést mindennapos használatra. De hát gyerekek, pontosan a drága kést kell mindennapi használatra venni! Ha sokat vágsz, ha rendszeresen használod, akkor a tartósság, az éltartás, a kis élezési igény felértékelődik, az ár pedig relatíve elhomályosul. Amikor az olcsó 440-es acél pengét öt vágás után kerámiával kell simogatnod, és ez napi szinten felmerül, akkor hidd el, nem fogsz sokallani egy az átlag magyar fizetéshez képest komolyabb összeget, egy tartósabb acél ötvözetért. Természetesen mindezt békeidőben, polgári felhasználásra értem. Harctéri körülmények között – szerencsére ez bennünket nem igazán érint – árnyaltabb a kép.
Spyderco Manix 2 Dark Blue Lightweight 110V
A kés szép, teszik is a cikk, de mérnök vérem nem hagyja az ilyen slendriánságot:
„Nyitáskor egy golyós csapágy állja útját a penge visszabicsaklásának.”
Ez maximum csak egyetlen db csapágy-golyó, de nem egy komplett golyóscsapágy. Az teljesen más…
Köszönjük az építő jellegű hozzászólást! Javítottam.